واعظ آشتیانی در نقش دانای کل!

واعظ آشتیانی که تمام شهرتش در فوتبال را از مدیریت 2 ساله بر باشگاه استقلال دارد همچنان نفر اول مصاحبه‌های تند و تیز علیه مدیران کنونی و مدیران سابق باشگاه استقلال است....

به گزارش مدال، واعظ در تازه‌ترین نطقش دوباره حمله‌ای همه‌ جانبه به مدیران امروز و دیروز باشگاه استقلال داشته و بی‌آنکه ناکامی‌های دوران مدیریت خودش را یادآور شود، باز هم از عملکرد افرادی که همچون او روزگاری بر مسند کار بوده‌اند به شدت انتقاد کرده است. واعظ با چنان اعتماد به نقسی از مدیران سابق و کنونی استقلال ایراد می‌گیرد که انگار در زمان مدیریتش همه امورات باشگاه استقلال به درستی انجام می‌شد و او بی‌هیچ خطایی این باشگاه را اداره می‌کرد. از یاد نمی‌بریم که همین آقای مدیر که حالا منتقد فتحی است و مدیرانی همچون افشارزاده، افتخاری و حتی فتح‌الله‌زاده را با آن همه جام‌آوری زیر سؤال برده، چطور باشگاه استقلال را یک هفته مانده به شروع لیگ دهم نیمه‌کاره رها کرد تا رئیس سازمان تربیت‌بدنی وقت مجبور به بازگرداندن علی فتح‌الله‌زاده شود و زمام امور را دوباره به این مدیر بسپارد.

آن روزها واعظ آشتیانی در شرایطی که استقلال فرصت بسیار اندکی تا شروع لیگ داشت و عملاً دست مدیرعامل بعدی برای جذب بازیکنان مطرح لیگ بسته بود به دلیل اینکه سازمان تربیت‌بدنی حاضر به پرداخت بودجه باشگاه نبود، از سمت خود کناره‌گیری کرد. شاید اگر واعظ آشتیانی در آن دوران قدری زودتر از سمتش استعفا می‌داد و با سعیدلو بر سر جذب بودجه بیشتر به چانه‌زنی نمی‌پرداخت ستاره‌های لیگ و همین باشگاه استقلال سر از باشگاه رقیب در نمی‌آوردند و آبی‌ها که فقط با یک امتیاز کمتر نسبت به سپاهان آن زمان قهرمان لیگ نشدند، بار دیگر جام قهرمانی را به دست می‌آوردند اما واعظ بدون توجه به سرنوشت باشگاهی که 2 سال مدیریتش را برعهده داشت کار را تا نقطه‌ای پیش برد که مدیران بعدی با مشقت و سختی تیم را جمع و جور کنند و تصاحب جام قهرمانی تا فصل دوازدهم به تعویق بیفتد.

همین شخص که اکنون با ادبیات پرطمطراق اظهار کرده که افراد در باشگاه استقلال در جایگاه خود قرار ندارند در بدو ورودش به باشگاه استقلال مدعی بود که با به راه انداختن یک کارگروه منسجم اقتصادی تحولی بزرگ در عرصه باشگاهداری به راه می‌اندازد اما نه تنها در تمام طول دوران مدیریت او کارگروهی تشکیل نشد بلکه اگر کمک‌های سازمان تربیت‌بدنی وقت نبود شاید استقلال به باشگاهی ورشکسته بدل می‌شد. کما اینکه به یاد داریم بدهی به رینالدو در زمان همین مدیر رقم خورد. واعظ در مصاحبه‌های اخیر خود بارها چوب دولتی بودن را به سر استقلال کوبیده در حالی که خود به همین دلیل که دولت حاضر به کمک‌های بیشتر نبود باشگاه را ترک کرد. به راستی این حجم از تناقض‌های رفتاری چه سر منشأیی دارد؟

آشتیانی در شرایطی می‌کوشد جام‌آوری را بی‌اهمیت و سودآوری را برای باشگاه‌ها مهم و ماندگار جلوه دهد که عملاً در دوران مدیریتش ریالی سود به باشگاه استقلال نرسید و به یاد نداریم که بازیکنی در زمان مدیریت وی به دیگر باشگاه‌ها رفته و استقلال از این انتقال منفعتی برده باشد. واعظ حتی بعد از قهرمانی استقلال در لیگ هشتم به دلایل واهی و مشاوره‌های غلطی که از دیگران می‌گرفت امیر قلعه‌نویی را از سمتش برکنار کرد تا این مربی که آن زمان در دوران اوجش قرار داشت به اصفهان برود و دو فصل پی‌درپی جام قهرمانی را با این تیم تصاحب کند. چرا واعظ هیچ‌گاه به طور شفاف درباره آن برکناری حرفی به میان نیاورد؟ او حتی از سوی بالادستی‌ها هم به خاطر این برکناری بازخواست نشد در حالی که باید بابت این تصمیم عجیب پاسخی قانع‌کننده به افکار عمومی می‌داد. واعظ آشتیانی درحالی که در فصل هشتم، استقلال با مدیریت او به قهرمانی لیگ هم رسید (فراموش نکنیم که آن تیم را هم فتح‌الله‌زاده بسته بود!) و می‌توانست همین قهرمانی را سکوی پرتابی برای حضور بیشتر در رأس مدیریت باشگاه استقلال کند اما به دلیل رفتاری خشک و برخوردهایی چکشی با مربیان و بازیکنان وقت حتی نتوانست در ذهن بازیکنان، مربیان و مهم‌تر از همه هواداران استقلال به‌عنوان مدیریتی محبوب و جذاب باقی بماند تا او این روزها فقط تبدیل به عنصری شود که می‌تواند رل یک دانای کل را بازی کند و هر از گاهی در رسانه‌های نزدیک به خود ظاهر شود. مصاحبه‌هایی که پیدا است ریسمانی است برای رسیدن به مدیریت باشگاه استقلال.

واعظ آشتیانی زمانی که ریاست فدراسیون دوچرخه‌سواری را بر عهده داشت مدیر موفق‌تری برای ورزش ایران بود اما او هیچ‌گاه حاضر به شفاف‌سازی درباره این پرسش که چرا آن فدراسیون را رها کرد و به باشگاه استقلال آمد نیز نبود؟ آیا هدفی جز کسب شهرت پشت این انتقال قرار داشت؟

از واعظ آشتیانی یک سؤال دیگر هم هست. او چرا با این حجم تنفر از امیرحسین فتحی کنارش می‌نشیند؟ او را پیش‌تر نیز در عکس‌ها کنار علی فتح‌الله‌زاده دیده بودیم درحالی که بارها علیه مدیر سابق استقلال نیز مصاحبه کرده و می‌کند. اگر فتحی به قول آقای واعظ این‌کاره نیست، اگر فتح‌الله‌زاده به قول آقای واعظ باشگاه استقلال را مال خود می‌داند، چرا بغل به بغل این مدیران می‌نشیند؟ آیا می‌‌خواهد سوژه عکاسان باشد؟

 

بیشتر بخوانید:

فتح الله زاده: استراماچونی از تجربیات زرینچه استفاده کند

تگ ها


باشگاه استقلال مدیرعامل سابق استقلال امیررضا واعظ آشتیانی استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال