حمله ستاره ایرانی به مقر کره جنوبی در آلمان! (عکس)

پایان همه شایعات؛ احتمالا بهترین تصمیم ممکن برای مهاجمی که فرصت بسیار خوبی برای درخشش در بالاترین سطح فوتبال دارد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، دوران پرفراز و نشیب دهه ۶۰ و ۷۰ در فوتبال ایران با ظهور نسل فوق العاده ۹۸ و انتقال ستاره های بزرگ ما به فوتبال اروپا و در واقع بوندسلیگا تمام شد و فوتبال ایران رنگ و بوی بین المللی به خود گرفت. در اوایل هزاره جدید و زمانیکه برای اولین بار مسابقات فوتبال اروپایی در ایران پخش زنده می شد، تقریبا هر هفته عصر شنبه ساعت شش بعد از ظهر شاهد درخشش یکی از بازیکنان ایرانی شاغل در بوندسلیگا بودیم.

خاطراتی فراموش نشدنی مانند گلزنی خداداد عزیزی مقابل اولیور کان، حضور علی دایی با شماره ۲۴ در ترکیب بایرن مونیخ، ضربه فوق العاده کریم باقری برابر اشتوتگارت، بوسیدن کفش مهدوی کیا توسط روی پراگر و در ادامه آقای یشهریار در لیگ قهرمانان و هنرنمایی جادوگر در لباس بایرن مونیخ. حالا و بعد از نزدیک به دو دهه، فصل بعد یک ستاره ایرانی دیگر در فوتبال آلمان بازی خواهد کرد.

دوران درخشان و موفقیت آمیز سردار آزمون در فوتبال روسیه بالاخره به اتمام رسید و این ستاره گلزن از ابتدای فصل بعد در ترکیب بایرلورکوزن، یکی از قدرت های سنتی فوتبال آلمانی بازی خواهد کرد. در سال های اخیر تقریبا شایعات و اخباری در مورد احتمال انتقال سردار آزمون به اغلب تیم های بزرگ اروپایی را شنیده بودیم و او علیرغم نزدیک شدن به لیون، بالاخره لورکوزن را انتخاب کرد.

به جز روزهای خوب جواد نکونام و مسعود شجاعی در لالیگا، لژیونرهای ایرانی اغلب دوران موفق خود را در بین پنج لیگ معتبر اروپایی، در بوندسلیگا و فوتبال آلمان سپری کرده اند و حالا سردار آزمون فرصت دارد در خط حمله لورکوزن، روزگار خاطره انگیز ستاره هایی چون علی دایی و وحید هاشمیان را تکرار کند. لورکوزن اگرچه همیشه محل درخشش بازیکنان اهل کره جنوبی بوده، اما حالا سردار استادیوم بای آرنا را برای استمرار گلزنی های خود انتخاب کرده است.

به چند دلیل، احتمالا سردار آزمون در مورد انتخاب تیم جدید خود تصمیم درستی گرفته است. تاریخ موید آن بوده که انطباق یافتن با لایف استایل و سبک فوتبال آلمان برای بازیکنان ایرانی راحت تر از دیگر کشورها بوده و به نظر سردار آزمون از موقعیت بهتری برای جا افتادن در بوندسلیگا نسبت به دیگر لیگ های معتبر اروپایی برخوردار است.

به طور سنتی در فوتبال ایتالیا و در سال های اخیر در لیگ برتر انگلیس، شاهد پرس شدیدتری از سوی تیم های حاضر در لیگ بوده ایم و در واقع احتمال گلزنی و درخشش برای یک مهاجم در چنین کشورهایی کمتر است.

ولو اینکه حتی بسیاری معتقدند برای سنجش توانایی ستاره های بزرگی مانند کیلیان امباپه و ارلینگ هالند نیز باید شاهد انتقال آنها به لیگ های دشوارتر بود. پس احتمالا لورکوزن گزینه بهتری برای سردار آزمون نسبت به تیم هایی چون لاتزیو، میلان و .... محسوب می شود و او در بوندسلیگا راحت تر روند گلزنی های پیاپی خود را استمرار می بخشد.

بازی زیر نظر جراردو سئوآن؛ حمله به توان صد

جراردو سئوآن، سرمربی سوئیسی لورکوزن اگرچه در دوران ورزشی خود بازیکن چندان مطرحی نبود، اما او دوران مربیگری خود را با کسب سه قهرمانی متوالی روی نیمکت یانگ بویز در سوپرلیگ سوئیس آغاز کرده و در سن ۴۲ سالگی هدایت لورکوزن را به عهده گرفت.

سیستم های پایه و مورد علاقه جراردو سئوآن را باید ۲-۴-۴ و ۱-۳-۲-۴ دانست. در صورت بهره گیری از سیستم اول، سردار آزمون همانند تیم ملی ایران به عنوان یکیی از دو مهاجم در ترکیب قرار گرفته و در روش دوم احتمالا به عنوان وینگر چپ گمارده خواهد شد. اما مدافعان کناری تیم های تحت هدایت این سرمربی معمولا بازیکنانی سریع و با توانایی های ارسال های دقیق بوده و در حملات شرکت می کنند.

اما نکته خوشحال کننده برای سردار، تمایل این سرمربی به استفاده از یک مهاجم سرزن و با قابلیت ساباندن (Flick In) توپ و مهیا کردن آن برای دیگر بازیکنان بخش هجومی است. این کار دقیقا تخصص سردار بوده و او به خوبی این نقش را در ترکیب تیم ملی در کنار مهدی طارمی و در زنیت برای آرتم زوبا پیاده می کند.

پس احتمالا مهاجم ایرانی و جدید لورکوزن به جز وظیفه گلزنی، نقش مهمی در تاکتیک این تیم داشته و باید با جایگیری های دقیق در محوطه، نقش موقعیت سازی را هم بر عهده بگیرد. جالب اینجاست رودی فولر، مهاجم افسانه ای فوتبال آلمان در اولین مصاحبه خود بعد از جذب سردار نیز دقیقا به این نکته اشاره داشته و ضمن تمجید از قدرت سرزنی این بازیکن، توانایی های او تنها به گلزنی محدود نکرد.

اما نکته مهم دیگر خلق موقعیت فراوان توسط تیم های تحت هدایت جراردو سئوآن است. این تیم در حال حاضر از حیث خلق موقعیت گل مورد انتظار با اختلاف بسیار کمی نسبت به دورتموند در رده چهارم قرار داشته و از حیث ضربه به چارچوب، ایجاد موقعیت گلزنی و ... در بین تیم های هجومی بوندسلیگا محسوب می شود. پس سردار آزمون احتمالا زیر نظر جراردو سئوآن روزهای درخشانی را سپری خواهد کرد.

بازگشت به آلمان؛ جغرافیای خاطرات فراموش نشدنی

نزدیک به دو دهه از آخرین روزهای درخشش ستاره های ایرانی در بوندسلیگا سپری شده است. دوران شیرین و فوق العاده ای که با انتقال ستاره هایی مثل علی دایی، کریم باقری و خداداد عزیزی به بوندسلیگا آغاز شد و در ادامه با درخشش مهدی مهدوی کیا، وحید هاشمیان و علی کریمی تکرار شد.

اگرچه بدشانسی، مصدومیت و عوامل دیگر اجازه نداد بازیکنای مانند مهدی پاشازاده، داریوش یزدانی و علی موسوی در تررکیب لورکوزن عملکرد خوبی داشته باشند، اما سردار آزمون حالا فرصت بسیار خوبی برای پاک کردن این خاطرات در ذهن هواداران فوتبال ایرانی دارد.

آشنایی با لورکوزن برای هواداران فوتبال در ایران مصادف با همان فصول درخشش بازیکنان ایرانی در بوندسلیگا است. و البته تیم سمج و مستحکم تاپ مولر که فاصله ای تا فتح لیگ قهرمانان اروپا نداشت و مغلوب جادوی زین الدین زیدان و درخشش ایکر کاسیای درون دروازه رئال مادرید شد.

همچنین سردار آزمون در بوندسلیگا فرصت رقابت با ستاره های بزرگی مانند رابرت لواندوفسکی، ارلینگ هالند (در صورت ماندن در دورتموند) و ... را خواهد داشت و البته در کنار مهاجم درجه یکی مانند پاتریک شیک نیز بازی می کند.

البته لورکوزن در طول تاریخ میعادگاه درخشش ستاره های اهل کره جنوبی در بوندسلیگا بوده و حالا نوبت سردار رسیده که نام یک مهاجم ایرانی را در بین بازیکنان تاثیرگذار این باشگاه ثبت کند. چابو بوم کئون، فوق ستاره کره ای در اوایل دهه ۸۰ با فرانکفورت فاتح جام یوفا شده و در ادامه شش سال فراموش نشدنی را در ترکیب لورکوزن سپری کرد و دو بار در تیم منتخب فصل نشریه کیکر قرار گرفت. در سال های بعد بازیکنانی چون جادوری، سئونگ وو ریو و البته سون هیونگ مین نیز در لورکوزن بازی کردند و حالا سردار باید در مقر کره ای مستقر در آلمان درخشش خود را آغاز کند.

در فصلی که در اوایل آن شاهد برگزاری رقابت های جام جهانی خواهیم بود، ممکن بود انتقال به تیم های ولو بزرگ تر از نظر اسم و رسم، شرایط را برای درخشش سردار آزمون در قطر دشوار سازد، اما لورکوزن تیمی باکیفیت، با کلاس، با سابقه ای خوب و گزینه ای مناسب برای این مهاجم ۲۶ ساله خواهد بود.

بعد از سپری کردن چند سال موفق در لیگ روسیه و تبدیل شدن از یک ستاره جوان و کم تجربه به یک مهاحم طراز اول و گلزن، حالا نوبت پرواز برای سردار آزمون فرا رسیده است؛ از سن پترزبورگ به بای آره نا. فرصت تقابل با لواندوفسکی، یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال و البته تکرار خاطرات فوق العاده گذشته.

تگ ها


تیم امید ایران مهدی مهدوی کیا زنیت سنت پترزبورگ بایرلورکوزن علی دایی فوتبال ایران سردار آزمون علی کریمی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال