لحظه شماری برای آخرین مسابقه؛ ایران - عراق

تیم ملی ایران برای رسیدن به مرحله دوم مقدماتی جام جهانی بدون محاسبه دیگر نتایج، چاره ای جز شکست عراق ندارد و &#۱۶۰;بازیکنان تیم ملی برای رسیدن به این پیروزی باید راه گذشتگان رابروند ....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه،  خرداد ماه برای فوتبال ایران همیشه مهم بوده است . همواره  و در طول تاریخ  و در نیمه دوم این ماه تیم ملی ایران باید برای رسیدن به جام جهانی فوتبال نمایشی در حد و نام خودش ارائه کند و به جام جهانی برسد. خرداد ماه امسال هم همانند دهه های گذشته برای فوتبال ایران حساس شده است و این بار نسل طلایی فوتبال ایران باید خرداد ماه ۱۴۰۰را مانند بازی با بحرین  پرشکوه سپری کنند.


نمایندگان آسیا در ادوار گذشته به دفعات به جام های جهانی رسیده اند. تا سال ۱۹۷۸ این صعود به دلیل برگزاری رقابت ها با ۱۶تیم سخت و دشوار بود . از سال ۱۹۸۲این رقابت ها با حضور ۲۴تیم برگزار شد و در سال ۱۹۹۸بعد از چهار دوره مرحله نهایی رقابت ها به ۳۲تیم افزایش یافت . از جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه صعود برای نمایندگان آسیا به دلیل افزایش تیم ها به ۴تیم آسان تر از گذشته شده است و این روزها آسیا و اقیانوسیه  ۴.۵سهمیه در جام جهانی دارد.


کره جنوبی با ۱۰صعود،ژاپن با ۶صعود ،ایران ،استرالیا و عربستان با ۵صعود به عنوان قدرتهای برتر آسیا بیشترین صعود را به جام های جهانی داشته اند، بعد از این ۵تیم کشور کره شمالی با ۲صعود و کشورهای اندونزی ،کویت ،عراق ،امارات متحده عربی و چین با یک صعود دیگر نمایندگان آسیایی  رسیده به جام جهانی هستند.


پیشینه ایران نشان می دهد تیم ملی کشورمان همیشه یکی ازشانس های مسلم صعود به جام جهانی در آسیا است و نبود دیدارهای تدارکاتی مناسب به همراه برنامه ریزی ضعیف مسئولین نیز نتوانسته است جلوی ترکتازی نسل های مختلف ایران را در این عرصه بگیرد.


عراق به عنوان رقیب اصلی ایران در گروه ما قرار دارد و بازی آخر ایران برابر عراق بعد از شکست بی گفت و گوی بحرین با سه گل ، بازی مرگ و زندگی برای ایران خواهد بود و عراق در صورت شکست هم شانس صعود را دارد. بررسی تاریخی صعود عراق به جام جهانی ۱۹۸۶مکزیک که با غیبت ایران در آن دیدارها همراه بود نشان می دهد تیم ملی ایران هر گاه در منطقه غرب آسیا در رقابت ها حضور داشته است،جام جهانی برای عراق به  رویا تبدیل شده است و آنها نتوانسته اند به جام جهانی صعود کنند.


عراق علیرغم حضور نسل طلایی کشورمان در دهه ۶۰با حضور بزرگانی چون ناصرمحمدخانی ،حمید درخشان ، شاهرخ بیانی ، حمید علیدوستی و .....به دلیل عدم موافقت فیفا با میزبانی ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی ۱۹۸۶مکزیک با ستاره های آن روزهای عراق شامل احمد راضی ، راضی شینیسل  و لیث حسین به جام جهانی رسید تا اولین و آخرین صعودش را به جام جهانی بدون حضور ایران جشن بگیرد. آنها سه سال بعد و در حالی که ادعا می کردند بهترین تیم آسیا هستند برابر ایرانی که کمتر بازی ملی برگزارمی کرد در جام صلح و دوستی متوقف شدند و از آن به بعد ایران  چهار بار به جام جهانی صعود کرد و عراق به دفعات از مرحله مقدماتی هم بالا نیامد.


فوتبال ایران در این ۳۶سال نشان داده است همیشه یکی از  مدعیان اصلی صعود به جام جهانی است و  مثل دوره های گذشته با داشتن بازیکنان با کیفیت و بین المللی و حتی  در سطح جهانی خود از این مرحله هم عبور خواهد کرد.
 بدون ترس و واهمه  برای رسیدن روز سه شنبه روز شماری می کنیم و منتظر می مانیم تا ببینیم نمایندگان کشورمان برای عراق،همانند بحرین چه خوابی دیده اند.

محمدرضا تقی خانی

بیشتر بخوانید:

بدشانسی مانع هت‌تریک و پوکر کاوه رضایی (عکس)

نگاهی به زوج موفق طارمی- آزمون در تیم ملی

 

 

تگ ها


تیم ملی ایران تیم ملی عراق فوتبال ایران عراق فوتبال