ادای دین بیوک مصطفی به زادگاهش (گزارش)

سرمربی مطرح فوتبال ترکیه موفق شد تیم شهر خود را بعد از دو دهه به سوپر لیگ ترکیه بازگرداند....

به گزارش "ورزش سه"، سوپر لیگ ترکیه در حالی در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به پایان رسید که یکی از شاخص ترین چهره های این لیگ در یک دسته پایین تر در تلاش بود تا یک تیم کم ادعا را سوپر لیگی کند. مصطفی دنیزلی زمانی که هدایت  آلتای اسپور را به عهده گرفت، به یاد روزهایی که فوتبال خود را از این تیم شروع کرده بود، بازگرداندن آلتای به سوپر لیگ را اتفاقی دانست که او را به خوشبخت ترین مرد دنیا تبدیل خواهد کرد.

دنیزلی در فصل ۱۹۶۶-۱۹۶۵ به عنوان یک بازیکن جوان در تیم زیر ۲۱ ساله های باشگاه آلتای اسپور شروع به کار کرد و پس از حضور در تیم بزرگسالان این باشگاه تا سال ۱۹۸۳در ۳۸۶ بازی به میدان رفته و ۱۲۱ گل به ثمر رساند. به این ترتیب بهترین دوران دنیزلی به عنوان بازیکن در آلتای سپری شد؛ تیمی که در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ از سوپر لیگ ترکیه به لیگ یک سقوط کرد و طی سال های اخیر تا حضور در لیگ دسته سه (سطح چهارم فوتبال ترکیه) هم پیش رفت.

آلتای در سال ۲۰۱۸ به لیگ یک بازگشت و در شرایطی که در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ اوضاع متوسطی داشت با شکل گرفتن یک پیوند هیجان انگیز، در مسیری متفاوت قرار گرفت؛ مصطفی دنیزلی، سرمربی سرشناس فوتبال ترکیه هدایت آلتای را به عهده گرفت؛ این همکاری همراه بود با اوج گیری آلتای و حضور این تیم در پلی آف صعود به سوپر لیگ ترکیه. آنها با هدایت دنیزلی به دراماتیک ترین شکل ممکن در دیدار نهایی پلی آف تعیین سومین تیم صعود کننده به سوپر لیگ ترکیه به مصاف آلتینوردو در آتاترک المپیک استادیوم رفتند و با تعویض طلایی این مربی در واپسین دقایق موفق به باز کردن دروازه حریف و برپایی جشن صعود کردند.

این گونه بود که دنیزلی توانست تیمی که فوتبال خود را با آن شروع کرده بود را بعد از حدود دو دهه به سوپر لیگ ترکیه برساند؛ لیگی که سه بار با سه تیم متفاوت آن را فتح کرده است. فوتبال ترکیه، دنیزلی را به خاطر همین سه قهرمانی که همراه با سه بزرگ فوتبال این کشور کسب شده هیچ گاه فراموش نمی کند. اتفاقی که هیچ مربی ترکیه ای دیگر موفق به رقم زدن آن نشده است.

در فصل ۱۹۸۸-۱۹۸۷ دنیزلی به عنوان سرمربی گالاتاسرای در حالی که یوپ دروال را به عنوان مشاور در کنار خود داشت موفق به کسب عنوان قهرمانی سوپر لیگ ترکیه و سوپر کاپ این کشور شد. او در ادامه راه مربیگری، در کشور آلمان، سرمربی آلمانیا آخن شد و یک سال بعد در بازگشت به گالا با این تیم قهرمان ترکیش کاپ و سوپر کاپ ترکیه در فصل ۱۹۹۱-۱۹۹۰ شد.

بعد از کسب عناوین قهرمانی فوق همراه با گالا، دنیزلی از سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ در کوجالی اسپور حضور داشت و سپس هدایت فنرباحچه را طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به عهده گرفت. او در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ موفق شد به عنوان اولین مربی ترک، فنرباحچه به قهرمانی سوپر لیگ ترکیه برساند.

دنیزلی بعد از چشیدن طعم قهرمانی سوپر لیگ ترکیه به همراه دو تیم گالاتاسرای و فنرباحچه در تاریخ نهم اکتبر سال ۲۰۰۸ هدایت تیم بشکیتاش را در حالی به عهده گرفت که ارطئرول سائلام پس از شکست تلخ مقابل متالیست خارکوف اوکراین در جام یوفا از هدایت این تیم استعفا داده بود. دنیزلی در همان فصل موفق شد بشیکتاش را قهرمان سوپر لیگ ترکیه کند. این قهرمانی او را به تنها مربی ترکیه ای تبدیل کرد که موفق به کسب عنوان قهرمانی سوپر لیگ این کشور همراه با اوچ بویوک (سه تیم بزرگ فوتبال ترکیه: گالاتاسرای، بشکیتاش و فنرباحچه) دست پیدا می کند.

افتخارات فوتبالی مهم دنیزلی را در انتهای مطلب مرور می کنیم:

دوران بازی:

آلتای اسپور:

۲ بار قهرمانی در تورکیش کاپ (۶۷-۱۹۶۶ و ۸۰-۱۹۷۹)

دوران مربیگری:

گالاتاسرای:
قهرمانی در سوپر لیگ ترکیه: ۸۸-۱۹۸۷
قهرمانی تورکیش کاپ: ۹۱-۱۹۹۰
قهرمانی جام جمهوریت: ۱۹۸۸ و ۱۹۹۱

فنرباحپه:
قهرمانی سوپر لیگ ترکیه: ۰۱-۲۰۰۰

بشیکتاش:
قهرمانی در سوپر لیگ ترکیه: ۰۹-۲۰۰۸
قهرمانی تورکیش کاپ: ۰۹-۲۰۰۸

آلتای اسپور:
قهرمانی لیگ دسته اول فوتبال ترکیه: ۲۱-۲۰۲۰

تگ ها


مصطفی دنیزلی