دبیر: تیم عالی است ولی ایده‌آل من نیست

رئیس فدراسیون کشتی می گوید تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی با بهترین شرایط نسبت به سال های اخیر راهی المپیک خواهند شد....

به گزارش "ورزش سه"، علیرضا دبیر که میهمان آخرین برنامه دایره طلایی پیش از آغاز المپیک بود، در مورد موضوعات مختلفی در آستانه آغاز بازی های المپیک صحبت کرد که در ادامه می خوانید.


*در هیچ دوره ای این امکانات وجود نداشته


رئیس فدراسیون کشتی در مقایسه امکانات دوره کشتی گیری خودش و امکاناتی که اکنون در دوره ریاست وی برای کشتی ایجاد شده، اینطور واکنش نشان داد: همه اینها کار خداست و این واقعیتی است که من به آن باور دارم ولی در هیچ دوره ای حداقل من از سال ۶۷ را به یاد دارم، چنین شرایطی نبوده و ان شاءالله که بچه ها توانسته باشند استفاده کنند. ما درختی کاشته ایم و نسل های بعد هم از سایه اش استفاده می کنند. کشتی در دنیا جزو چند کشور برتر است، به همین دلیل حق کشتی و شأ کشتی گیران همین است. این وضع باعث می شود در بعد اخلاقی و معنوی هم بالا بکشیم. امیدواریم این شرایط در عملکرد بچه ها هم تاثیر داشته باشد.

*شرایط برای سرگرمی کشتی گیران فراهم شده


وی ادامه داد: دیدم بچه های فرنگی در حال بازی های کامپیوتری در خانه کشتی هستند، البته ما قبلا کتاب می خواندیم اما با توجه به شرایط قرنطینه که تیم نمی تواند از اردو خارج شود، بچه ها باید یک جوری سرگرم شوند که الحمدالله شرایطش اینجا فراهم شده است.

*یکی از بی‌حاشیه ترین انتخاب‌های تاریخ را داشتیم


وی در پاسخ به این سوال که کرونا برای کشتی فرصت بود یا تهدید؟، خاطرنشان کرد: قطعا اول تهدید بود. ۴-۵ ماه همه چیز تعطیل شد و نمی دانستیم باید چه کارش کنیم. وقتی تصمیم گرفتیم لیگ را راه اندازی کنیم نزدیکانم به من می گفتند یکی می میرد و گردن تو می افتد، واقعا کرونا در آن زمان هیولایی بود اما حالا ترس مردم ریخته، حدودا ۷۰۰- ۸۰۰ نفر در لیگ آمدند و رفتند، چند نفر هم کرونا گرفتند اما نه در لیگ، مربیان ما هم گرفتند.

استارت کشتی را از آنجا زدند، بعد از ۱۶-۱۷ اردو که برگزار کردیم نمی گویم از رقبای مان عقبیم و یا جلوییم، اما در مقایسه با این موضوع که آنها زودتر از ما به واکسن دسترسی پیدا کردند، ما زود شروع کردیم. خوشحالم که هیچ کسی نمی تواند بگوید حق من را ندادند و یا در چرخه نبودم، یکی از بی حاشیه ترین انتخابی های ۶۰-۷۰ سال اخیر در المپیک ها را داشتیم، درحالیکه همیشه در مورد انتخاب ها صحبت بوده است.

*تیم عالی است ولی ایده آل من نیست


دبیر در مورد شرایط تیم نیز صحبت کرد و افزود: کارمان سخت است. المپیک حداقل ۴ تا ۸ سال وقت می خواهد. من چند روز پیش سر تمرین رفتم، یکی از جوان ها را دیدم و گفتم باید در چه وزنی انتخابی بدهد. براساس نوع برنامه ریزی  این حرف را زدم. مشخص است که ما برنامه داریم. تیم عالی است ولی تیم ایده آل من نیست، تیم ایده آل من این است که ۶ کشتی گیر مثل روسیه داشته باشیم. تیمش را نگاه کنید. تیمی که من دوست دارم، تیم  ۹۶ آتلانتا است و یا تیم سیدنی که از ۷ وزنش، ۶ نفر شانس مدال هستند. می شود با زحمت و تلاش به این مهم رسید. باید در کشور دور بزنیم که تیم ملی مان قوی باشد.


*تا دیروز ۱۹۰ وعده غذایی می دادیم


وی با اشاره به هزینه های بالای برپایی اردوهایی تیم ملی، گفت: تا همین دیروز که تیم آزاد نوجوانان مان هم در اردو بود، ما نزدیک به ۱۸۰-۱۹۰ نفر را هر وعده غذا می دادیم. تیم های نوجوانان آزاد و فرنگی، جوانان آزاد و فرنگی، تیم ترکیه، تیم های بزرگسالان آزاد و فرنگی المپیکی و جهانی. اینها هزینه زیادی دارد.


*نتیجه در رده سنی برایم مهم نیست


قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی کسب نتیجه تیم های ملی نوجوانان را در اولویت ندانست و بیان کرد: دیروز سر تمرین نوجوانان هم گفتم که برای من نتیجه در این رده سنی مهم نیست. چون باور دارم رده نونهالان و نوجوانان یک شو هست و باید آنها را برای بزرگسالان آماده کنیم. اگر به این قهرمانان مان در رده سنی بزرگسالان، در نوجوانان فشار آورده می شد، مدال نمی گرفتند. یک سری مربی نامرد و ناکاربلد در رده های سنی نوجوانان و جوانان فشار می آورند که خودشان را مطرح کنند.

به این شکل بچه ها را از بین می برند و به بزرگسالان نمی رسند. یکی از باشگاه های تهران که در این رده ها ادعا دارد، بیشترین وزن کم کردن مال آنجاست. بچه نباید ۴-۵ کیلو کم می کند، آینده آن بچه را از بین می برند و دیگر در ۱۷-۱۸ سالگی انگیزه ندارد. ما در نونهالان و نوجوانان باید راه را نشان داده و فن به بچه یاد دهیم. دست من بود تیم را به نوجوانان جهان نمی فرستادم.

*برخی هیئت ها و مربیان بی سواد دلیل عقب ماندگی اند


رئیس فدراسیون کشتی اضافه کرد: در مورد اینکه چه چیزی باعث عقب افتادن کشتی ما می شود، چند بار گفتم، اینقدر می گویم تا همه متوجه آن شوند. یکی هیئت های وقت نگذار استان ها و دیگری مربیان بی سواد از نظر فنی، اینها باعث عقب ماندن کشتی هستند. من توقعم از انستیتو خیلی بیشتر از این است.

*بسکتبال و والیبال آزاد و فرنگی ندارند


دبیر با اشاره مجدد به اینکه کشتی دارای دو بخش مجزای آزاد و فرنگی است، عنوان کرد: با لالوویچ صحبت می کردیم، تشکر کرد که اینقدر آزاد و فرنگی را کنار هم خوب جلو می بریم. کشتی، کشتی است، ما یکی هستیم ولی واقعیت این است که بسکتبال یا والیبال آزاد و فرنگی ندارند، یک تیم در رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان دارند، اما کشتی تیم های نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان در هر دو بخش آزاد و فرنگی داریم.

*کمک شده ولی کافی نیست


دبیر در مورد هزینه های تیم اضافه کرد: دیروز تیم نوجوانان ما به مجارستان رفته، خیلی دست پایین گرفتیم، ۴۲ نفر اعزام می شوند. ۶۰ هزار یورو غیر از هزینه بلیت، پول ثبت نام آنها شده است. تا الان وزارت و کمیته المپیک هم کمک کردند اما کافی نیست.

*به ۱۱ هیئت ورزشی ۶۵۰ میلیون داده ایم


دبیر گفت: با طالقانی جلسه هیئت رئیسه داشتیم گزارشی از کارت ملی کشتی گیران ارائه دادم. قبلا من گفتم جمعیت کشتی ۵۰ هزار نفر شده، اما حالا بعد از ثبت نامه در سامانه کارت ملی کشتی، مجموع کشتی گیر، داور و مربی ۳۰ هزار نفر شده اند. یعنی همان عددی که من قبلا گفتم هم نیستند و این خیلی خطرناک است. اگر می خواهیم کشتی را توسعه بدهیم بودجه مهم است. امسال به ۱۱ هیئت ورزشی فعال تر ۶۵۰ میلیون کمک کردیم تا آخر سال هم تا همین سقف به هیئت های فعال می دهیم.آنها هم که خوب کار نکردند جور دیگر در خدمت شان هستیم!

*برنامه حداقل سه ساله داریم


رئیس فدراسیون کشتی که ششم مرداد راهی توکیو می شود، در پاسخ به این سوالی در مورد چرخه جهانی و اینکه آیا همین کادرفنی تا جهانی نروژ ادامه می دهند، تاکید کرد: در مورد جهانی نروژ، جام تختی را برگزار کردیم تمام موجودیت کشتی ایران وسط آمد و بلافاصله مسابقات وهبی امره و یاشاردوغوی ترکیه را داشتیم. تیم به جام علی یف رفت. خود المپیک یک دور دیگر از چرخه است.

جوانان جهان هم یکی از رویداد های ماست. یک انتخابی هم ۱۲ یا ۱۴ شهریور در تهران است که مشخص می شود چه کسانی به جهانی می روند. برای اولین بار همه تکلیف شان را می دانند، طبق وعده ام هیچ کسی غیر از حضور در انتخابی به مسابقه نمی رود و به این مسئله پایبند بودم. در شرایط کرونا این چرخه را دنبال کردیم، همان موجودیتی که در لیگ داشتیم، وارد چرخه شد، جز سه نفر همه باختند ولی این شانس به آنها داده شد که دوباره بیایند. بنا گفت ۴-۵ روز بعد از المپیک اردوی نروژ شروع می شود و منتظر اعلام غلام محمدی هم هستیم. یک طرف ما هستیم و یک طرف هم دوستان؛ قطعا بعد از المپیک برنامه داریم، برنامه حداقل سه ساله تا المپیک ۲۰۲۴ هست.

*نگاه ما باید المپیکی محور باشد


دبیر نگاه غیرالمپیکی ورزش ایران را مشکل اصلی دانست و گفت: دید ما باید المپیکی محور باشد. خیلی آدم ها در ورزش ما با گول زدن مردم یک موفقیت کوچک را بزرگ جلو داده اند، درحالیکه در کشتی آسیایی و جام جهانی برای ما آورده ندارد، رسانه و همه کارشناسان هم باید با این مسئله کنار بیایند که تیم درجه چندم به آسیایی و جام جهانی بفرستیم چون نگاه المپیکی است.

*ظرفیت ۴،۵ طلا در برنامه ۷،۸ ساله داریم


وی در خاتمه ضمن تشکر از شبکه سه که به کشتی کمک کرد، گفت: کشتی ما ظرفیت ۴-۵ مدال طلا در برنامه ۷-۸ ساله را دارد، این ظرفیت را در آزاد و فرنگی داریم. از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ممنونم انصافا هر چه در توان شان بود، کمک کردند. از جامعه کشتی و کارشناسان هم که روحیه دادند، ممنونم. منتقد با بدنظر فرق دارد، امیدوارم خدا کمک کند. ما مامور به وظیفه ایم، آدمی که خوب وظیفه اش را انجام دهد خدا در نتیجه کمکش می کند.

تگ ها


کشتی علیرضا دبیر