غفور:فکر می‌کردیم به فینال لیگ ملت‌ها صعود می‌کنیم

امیر غفور گفت: ما فکر می‌کردیم به فینال لیگ ملت‌ها صعود می‌کنیم و این فکر هر ساله ماست که برایش هم زحمت می‌کشیم، اما رسیدن یا نرسیدن هم به عوامل زیادی بستگی دارد....

به گزارش مدال، امیر غفور امتیازآورترین بازیکن لیگ ملت‌ها بود، تا دیروز و بعد از بازی برابر برزیل، با ۲۴۹ امتیاز. پشت خط زن ملی‌پوش صعود به دور نهایی لیگ ملت‌ها را نتیجه ایده‌آلی می‌داند، آن هم با شرایط والیبال ایران. البته او و هم‌تیمی‌هایش با رؤیای سکو پا به شیکاگو گذاشتند، هر چند رنگ واقعیت نگرفت.


برای لیگ ملت‌ها روز‌های سختی داشتید؟
با شروع لیگ ملت‌ها مسئولیت سختی روی دوش ما بود. خیلی سخت بود تا به دور نهایی رسیدیم. ما همه بازی‌ها را بالاتر از حد توانمان بازی کردیم چرا که در مقایسه با کشور‌های تاپ دنیا از نظر امکانات، سطح لیگ و... خیلی عقب‌تر هستیم.


از چه نظر؟
لیگ برتر ایران فصل قبل، حتی یک بازیکن خارجی نداشت و بازیکنان مطرح ایرانی زیادی هم به دلایل مختلف رفته بودند. به خاطر همین لیگ ایران کیفیت قبل را نداشت. بازیکنان در لیگ‌های خارجی بازی‌های صد درصد انجام می‌دهند و مقابل اسمی‌های والیبال دنیا قرار می‌گیرند، بنابراین برایشان بازی در تورنمنت سطح بالا خیلی عادی می‌شود، اما بازیکن ما که تا به حال بازیکنان بزرگ را ندیده بازی مقابل ستاره‌های والیبال برزیل و لهستان سخت است، چرا که آشنایی با آن‌ها ندارد و عادت با شرایط هم، زمانبر است، بنابراین با این شرایط، صعود تیم ملی به دور نهایی لیگ ملت‌ها، نتیجه خیلی خوب و ایده‌آلی، نسبت به دوره‌های قبل است.


شروع خوب شما را به صعود به دور نهایی امیدوار کرده بود؟
ما فکر می‌کردیم به فینال لیگ ملت‌ها صعود می‌کنیم و این فکر هر ساله ماست که برایش هم زحمت می‌کشیم، اما رسیدن یا نرسیدن هم به عوامل زیادی بستگی دارد. البته هر چه نتیجه بهتری بگیریم مزد همه تلاش ماست. ما می‌دانیم چقدر زحمت‌کشیده‌ایم. هر چند برای نتیجه بهتر باید توان بیشتری صرف کنیم و فشار زیادی را تحمل که آخرش به مصدومیت می‌رسد و اتفاقاتی رقم می‌خورد که برای بقیه تیم‌ها نمی‌افتد.


چرا تیم‌های دیگر این مشکل را ندارند؟ به خاطر تعداد زیاد بازیکن تاپ است؟
دقیقاً. ترکیب لهستان در ۵ هفته لیگ ملت‌ها مشخص است. یعنی به حدی بازیکن تاپ دارد که دست مربی باز و ممکن است از همه ستاره‌هایش استفاده نکند و بازیکنان جدیدی بیاورد که خیلی بهتر از قبلی‌ها باشند. سرمربی به خاطر بازیکن زیاد بازی اول یک ترکیب دارد و بازی دوم ترکیب دیگری و بازیکنان هیچ سختی تحمل نمی‌کنند، چرا که به خاطر پلاس‌لیگا بازیکنان مطرح زیادی دارد. یا تیم ملی ایتالیا در این دوره لیگ ملت‌ها خوانتره نا، زایتسف و... بازیکنان اسمی دیگرش که مردم ما می‌شناسند را نداشت. اگر این تیم را کسی می‌دید می‌گفت این چه تیمی است، آخر می‌شود، اما آخر نشد و تا هفته پنجم دور مقدماتی شانس صعود داشت و برای هفته آخر اگر پاسورش را داشت، شاید به دور نهایی می‌رسید. اگر لیگ خیلی خوب باشد و بازیکنان معتبر بازی کنند، بازیکنان عادی هم کنار آن‌ها رشد می‌کنند، اما لیگ ایران به خاطر مسائل زیادی این شرایط را ندارد. به هر حال والیبال ما سابقه و قدمت لهستان و ایتالیا را ندارد و قدرت نوظهوری است و در حال تلاش برای رسیدن به آن‌ها هستیم.


لژیونر‌ها چقدر برای بازی‌های خوب در لیگ ملت‌ها تأثیر داشتند؟
بازیکنان زیادی فصل قبل با بازی در پلاس‌لیگا و سری A ایتالیا سطح فنی‌شان رشد کرد. برای فصل جدید امیدوارم تعداد لژیونر‌ها بیشتر از سال‌های قبل شود تا به مرحله‌ای برسد که لیگ ایران نه تنها بازیکنان ایران را حفظ می‌کند که بازیکنان تاپ دنیا هم به آن جذب شوند.

بیشتر بخوانید:

بهنام محمودی: در شبی که عالی بودیم باختیم

کولاکوویچ: از حالا تمرکز ایران روی انتخابی المپیک است

 

 

تگ ها


لیگ ملت های والیبال لیگ ملت های والیبال 2019 فینال لیگ ملت های والیبال 2019 والیبال