فکری: گل نخوردن به اندازه ی گل زدن مهم است

نفت مسجد سلیمان با حضور محمود فکری در راس کادر فنی به تیم بهتری تبدیل شده است به طوریکه از ۳ بازی اخیر خود ۷ امتیاز کسب کرده و به دنبال ادامه ی این روند در هفته های باقی مانده است....

به گزارش "ورزش سه"، محمود فکری فصل گذشته هم در ۱۰ هفته ی پایانی رکورد جالب توجهی را از خود در تیم نساجی به نمایش گذاشت. ۱۰ هفته نباختن و بردن تیم هایی چون تراکتور و سپاهان موجب صعود نساجی به رتبه ی نهم و حضور محمود فکری در استقلال شد و او این بار می خواهد با ثبت رکوردی جدید در تیم نفت مسجد سلیمان راهی یک تیم بزرگ تر شود. به همین بهانه دقایقی با محمود فکری صحبت کردیم که ماحصل این گفتگو را می خوانید:

*شرایط تیم نفت مسجد سلیمان اینروزها چطور است؟
همه چیز به خوبی پیش می رود. تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته ایم. اما دغدغه ی مالی هم چنان در تیم نفت مسجد سلیمان وجود دارد که این می تواند تیم را از شرایط ایده آل خارج کند که در این صورت تلاش های کادر فنی هم ثمر بخش نخواهد بود. خیلی نمی شود به باشگاه و حتی وزارت نفت ایراد گرفت. قانونی در مجلس وضع شده که وزارت نفت از هزینه برای تیم های نفتی منع شده است. این قانون به نظر من اشتباه و باید اصلاح شود. شاید تیم نفت در تهران سر و کاری با نفت نداشت اما در شهر مسجد سلیمان و آبادان این موضوع متفاوت است. این تیم ها دلخوشی مردم منطقه هستند. از سویی مردمان زیادی از این دو شهر در شرکت های نفتی کار می کنند و برای استخراج نفت و تبدیل آن تلاش می کنند و طبیعتا دوست دارند که تیم شهر آنها از این امکانات بهره ببرد. به نظر من که این قانون باید از سوی نمایندگان محترم مجلس مورد بازنگری قرار گیرد. در این صورت ما می توانیم همانند دیگر تیم ها برنامه ریزی بهتری برای نتیجه گیری داشته باشیم و دغدغه ی کادر فنی تنها حریف باشد نه مسایل مالی.

*تیم در سه بازی گذشته ۷ امتیاز کسب کرده است؛ بدون شک به دنبال تدوام این روند خواهید بود.
قطعا همین طور است. موفقیت در فوتبال است که انگیزه می آورد. ما ابتدا باید به دنبال تثبیت جایگاه خود در جدول رده بندی باشیم. در صورت قرار گیری در منطقه ی امن می توانیم برای صعود به رده های بالاتر جدول برنامه ریزی کنیم. هفته های سختی را پیش رو داریم و برای رسیدن به هدف باید بیشتر از گذشته تلاش کنیم و زحمت بکشیم. در هفته های پایانی امتیاز گیری بسیار سخت است.

*بازی های تیم ملی را دیدید؟ اگر پاسخ تان مثبت است چه تحلیلی از عملکرد تیم ملی دارید؟
تیم ملی با توجه به اینکه پیش از حضور در منامه بازی های تدارکاتی را پشت سر نگذاشته بود خوب بازی کرد و نتایج قابل دفاعی هم گرفت. این بازی ها موجب شد تا شناخت ملی پوشان از هم بیشتر شود و به هماهنگی بیشتری دست پیدا کنند. چه خوب که قرعه به شکلی است که قرار است ما در بازی پایانی با عراق رویارو شویم. برای این بازی باید آرامش خود را حفظ کنیم و با خونسردی در برابر حریف بازی کنیم. باید دقت کنیم که عصبی نشویم و از همه مهمتر در فاز دفاعی اشتباه نکنیم. اگر چه باید در برابر این تیم به پیروزی برسیم اما باید مراقب باشیم که گل نخوریم. به واقع در این بازی گل نخوردن باید به اندازه ی گل زدن مهم باشد. همانند بازی با بحرین؛ اگر گل نخوریم می توانیم با تکیه بر توانمندی تیم در فاز حمله حتما به گل برسیم. تیم عراق به مراتب تیم بهتری نسبت به تیم بحرین است. نکته ی مهم و برجسته ی اردوی تیم ملی همدلی و خواستن رسیدن به موفقیت است. این در سه بازی اخیر کمک کرده تیم ملی ارایه گر بازی های خوبی در برابر حریفان باشد و تا به اینجای کار ۹ امتیاز کسب کند. از سویی باید اذعان کنم تیم ملی هم در زمین و هم روی نیمکت مهره های خوبی در اختیار دارد. این دست اسکوچیچ را برای اجرای هر ایده ای باز گذاشته است و باید از داشتن چنین تیمی خرسند باشیم.

*به عنوان آخرین سوال؛ قرار است فصل آینده حضور مربی و بازیکن خارجی در تیم های لیگ برتری آزاد شود؛ نظرتان در این باره چیست؟
من مخالف این موضوع نیستم. حضور مربی و بازیکن خارجی خوب می تواند به بالا بردن سطح فنی بازی های لیگ برتر کمک کند و حتی موجب می شود ما چیزهای تازه ای یاد بگیریم. اما در این بین نکات مهمی وجود دارد که اگر به آن توجه نشود این حضور نه تنها کمکی به فوتبال نخواهد کرد بلکه به فوتبال ضربه هم خواهد زد. تیمی که توان مالی ندارد نباید دست به جذب مربی و بازیکن خارجی بزند. در این صورت مقروض می شود و در ادامه باید دیرکرد دستمزد مربی و بازیکن خارجی هم توسط باشگاه پرداخت شود. از سویی ما باید دست به جذب بازیکن و مربی ای بزنیم که سطح فنی مسابقات را افزایش دهند. لزوما هر مربی خارجی و بازیکن خارجی برای لیگ برتر خوب نیست. در کشورهای صاحب سبک می بینید بازیکن و مربی خارجی برای حضور در فوتبال آن کشور باید از فیلترهای خاصی به صورت واقعی عبور کند در غیر اینصورت حضورشان مجاز نخواهد بود. و تاکیدم بر این است تیمی که توانمندی مالی ندارد نباید به این سمت و سو برود. حتی اگر نیتش جذب بازیکن و مربی خوب خارجی باشد. در این صورت بازیکن و مربی به راحتی با شکایت باشگاه ایرانی را تحت فشار خواهند گذاشت و غرامت خواهند گرفت. دیدید که در گذشته ای نه چندان دور مربیان خارجی حتی بابت کار نکرده در ایران هم پول طلب کرده اند.

تگ ها


محمود فکری نفت مسجد سلیمان فوتبال ایران صنعت نفت آبادان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال