پنج ابرانسان‌های تاثیرگذار پارالمپیک

پارالمپیک ۲۰۲۰ در حالی در شهر توکیو در حال برگزاری است که برخی از ورزشکاران حاضر در این مسابقات توجه و تحسین بسیاری از مردم جهان را به دنبال داشته‌اند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مسابقات پارالمپیک در حالی در جریان است که تعدادی از ثاثیرگذارترین افراد جهان برای رسیدن به رویاهای خود در آن گرد هم آمده‌اند. کارهای درخشانی که این افراد قادر به انجام آن هستند چیزی کم از واژه " خارق العاده " ندارد و آنها جز بهترین الگوها برای جوانان به حساب می‌آیند. چیزی که مسیر آنها را خاص کرده این است که بسیاری از آنها برای رسیدن به این جایگاه باید بر موانع قابل توجهی غلبه می‌کردند. اینجا با پنج نفر از این ابرانسان‌های تاثیرگذار آشنا می‌شویم.

سوزانا هکست
سوزانا هکست، قهرمان تیم بریتانیا، زمانی اسب دوانی آینده‌دار بود اما حادثه‌ای تراژیک روی اسب زندگی او را برای همیشه تغییر داد. این سقوط باعث صدمه به ستون فقرات، شکستگی کتف، آسیب به لگن و مصدومیت او از ناحیه سر شد. او به خاطر دارد که المپیک ۲۰۱۲ لندن را از روی تختش در بیمارستان تماشا کرده است. این ورزشکار ۳۲ ساله تاثیرگذار به حساب می‌آید چون اجازه نداد ناتوانی معرفش باشد. او به اسب دوانی به همراه شنا ادامه داد و در طول این سال‌ها موفقیت‌هایی در هر دو رشته کسب کرد. او حالا دارنده مدال طلا و نقره رقابت‌‎های جهانی و اروپایی است و رکورد بریتانیا در شنای آزاد ۵۰ و ۱۰۰ متر به همراه کرال پشت ۱۰۰ متر را در اختیار دارد.

اوکسانا مسترز
این ستاره تیم آمریکا گذشته‌ای پر از مشکل و ناراحت کننده دارد. او سه سال پس از فاجعه اتمی چرنوبیل در اوکراین متولد شد و نواقصی داشت که احتمالا به دلیل مسمومیت رادیواکتیو ایجاد شده بود. او بدون استخوان‌های تحمل وزن در پا، با شش انگشت روی هر کدام و پنج انگشت بهم چسبیده در هر دست بدون انگشت شست به دنیا آمد. او پس از تولد به پرورشگاه رفت و در نهایت از سوی گی مسترز، مادری مجرد، به سرپرستی گرفته شد و به آمریک رفت. ناتوانی او از زمان تولد بدین معنا بود که پاهایش باید قطع شود و پای چپ در سن ۹ و پای راست در سن ۱۴ سالگی قطع شد. او نیز مانند هکست استعدادهایی در ورزش‌‎های مختلف نشان داد. او در رشته‌های قایقرانی، دوچرخه سواری و اسکی در پارالمپیک‌‎های تابستانی و زمستانی شرکت می‌‎کند. او اولین بار در المپیک لندن به میدان رفت و از آن زمان هشت مدال در این مسابقات کسب کرده است.

سارا استوری
سارا استوری اولین مدال طلای مسابقات توکیو را با قهرمانی در مسابقات دوچرخه سواری تعقیبی دو نفره ۳۰۰۰ متر به دست آورد. او دو مسابقه دیگر در پیش دارد و اگر بتواند در هر دوی آنها به مدال طلا برسد، لقب موفق‌ترین ورزشکار بریتانیا در مسابقات پارالمپیک را از آن خود خواهد کرد. او در حالی به دنیا آمد که از ناحیه دست چپ معلول بود اما این موضوع باعث نشد که او از دنبال کردن رویاهایش دست بکشد. او اولین بار در المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا در ۱۴ سالگی شرکت کرد و دو مدال طلا، سه نقره و یک برنز در رشته شنا به دست آورد. او از آن زمان رکورد باورنکردنی حضور در هشت پارالمپیک را به ثبت رسانده و ۱۵ مدال طلا کسب کرده و آمار فوق العاده ثبت ۷۶ رکورد جهانی را نیز از آن خود کرده است.

جکو ون گاس
جکو ون گاس از تیم بریتانیا در دوچرخه سواری تعقیبی دو نفره ۳۰۰۰ متر با رکوردشکنی مدال طلا را از آن خود کرد. ون گاس ۱۲ سال پیش در افغانستان خدمت می‌کرد که پس از برخورد موشک دچار جراحت جدی شده و دست چپش را از آرنج به پایین از دست داد. او همچنین از ناحیه ریه و اعضای داخلی دچار آسیب شد، استخوان درشت نی و زانوی پایش شکست و زخم‌های ترکش در بدنش باقی ماند. او ۱۱ عمل جراحی انجام داد و زمان زیادی را برای درمان صرف کرد و روایت زندگی‌‎اش قدرت بسیاری برای تاثیرگذاری بر نسل جوان دارد.

ابراهیم حمدتو
این ورزشکار حاضر در مسابقات پارالمپیک پس از ویدیوهایی که از او در حال انجام مسابقات تنیس با قرار گرفتن راکت در دهانش منتشر شد به قهرمان شبکه‌‎های اجتماعی بدل گشت. او راکت را با دهانش نگه می‌دارد چون هر دو دستش را در تصادفی در سن ۱۰ سالگی از دست داده است. این ورزشکار مصری با تکنیک باورنکردنی‌اش در پرتاب توپ با پا و بازی با ضربات قابل توجه با دهان هواداران این ورزش را شگفت زده کرده است.

تگ ها


پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ پارالمپیک