غول کوبایی؛ کوهی که دوبنده می‌پوشد! (عکس)

رقابت های کشتی در بازی های المپیک توکیو ۲۰۲۰ آغاز شده است و به همین زودی شاهد شگفتی هایی در هر دو بخش کشتی زنان و مردان در توکیو بوده ایم....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، میجین لوپز نونز کوبایی در تلاش برای تبدیل شدن به اولین کشتی‌گیری که چهار عنوان قهرمانی المپیک در کشتی فرنگی کسب می کند، روز یکشنبه با پیروزی در دو بازی اول خود بدون دادن حتی یک امتیاز به حریفان، شروعی توفانی داشت.


لوپز نونز که در سه المپیک گذشته عنوان قهرمانی وزن فوق سنگین را به دست آورده، آلین الکسوک سیوراریو از رومانی را با نتیجه ۹ بر صفر و امین میرزازاده از ایران را با نتیجه ۸ بر صفر کنار زد تا به مرحله نیمه نهایی در سالن ماکوهاری مسه برسد.کائوری ایچو، کشتی گیر آزادکار ژاپنی، اولین زن در هر رشته ورزشی که در چهار دوره متوالی المپیک مدال طلا کسب کرده و تنها کشتی گیری است که توانسته به چهار عنوان قهرمانی المپیک دست پیدا کند.

نناد لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی کشتی (UWW) گفت لوپز نونز ۳۸ ساله در راه تبدیل شدن به "فوق ستاره جدید کشتی" است.لالوویچ امروز گفت: "اگر او این هفته مدال طلا را به دست آورد، اولین مردی خواهد بود که به چنین چیزی دست یافته است. ما پیش از این زنی را داشتیم که چنین کاری را کرده بود، پس بالاخره یک مرد هم قادر خواهد بود تا با یک زن برابر شود.


او جوانترین کشتی گیر حاضر در رقابت ها نیست. اما در فرمی عالی است. چنین چیزی را زیاد نمی بینید؛ بردن در سنگین ترین وزن در آن سن و سال. او واقعا فوق العاده است."

ریزا کایالپ ترکیه ای که در فینال ریو مغلوب لوپز شده بود، نیز در دو مبارزه اول خود پیروز شد. این دو امروز در دیدار نیمه نهایی به مصاف یکدیگر می روند.او در دیدار با حریف ایرانی جوانش مثل یک کوه وسط تشک ایستاده بود و آشکارا مشخص بود که هر چه به او زوری  وارد شود تکانش نخواهد داد!

بزرگترین غافلگیری روز افتتاحیه زمانی رخ داد که اریکا ویبه، کشتی گیر آزادکار قهرمان المپیک سنگین وزن کانادا، در بازی افتتاحیه خود با نتیجه ۵ بر ۴ مغلوب اپ مایی از استونی شد.

مایی به رویترز گفت: "ویبی فشار زیادی را وارد می کند. تنها راه برای شکست دادن او این بود که فشار او را از خود دور کنم، او را به طرفین بکشانم و فرصتی برای حمله پیدا کنم. من نگران مدال او در ریو نبودم زیرا هر مسابقه یک رقابت جدید است. مسابقه جدید، روز جدید، همه ما برای پیروزی اینجا هستیم و خوشحالم که امروز برنده شدم."

هجده مدال طلا در رقابت های کشتی المپیک تقسیم می شود و نزدیک به ۳۰۰ کشتی گیر در سالن ماکاهوری مسه توکیو برای دستیابی به طلا رقابت می کنند.
کشتی در بازیهای المپیک دارای دو رشته آزاد و فرنگی است. مردان در هر دو رشته با هم رقابت می کنند اما کشتی گیران زن فقط در مسابقات آزاد شرکت خواهند کرد.

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو المپیک کشتی