مهم‌ترین سفر تاریخ یک رئیس فیفا به ایران

حضور روسای فیفا به فوتبال ایران قدمتی پنجاه ساله دارد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، سر استنلی راس رئیس انگلیسی فیفا در دهه ۱۹۶۰ تا ۷۰ میلادی اولین فردی بود که با این عنوان وارد ایران شد و زمانی که هوشنگ دیده‌بان دبیر وقت فدراسیون فوتبال، یک رولز رویس تشریفاتی و البته رئیس دفتر مخصوص خود را برای پذیرایی و رتق و فتق کارهای او به فرودگاه مهرآباد فرستاد، استنلی راس دریافت که به کشور متفاوتی سفر کرده است.

پس از او ژائو هاولانژ رئیس برزیلی فیفا در دهه ۱۳۷۰ سفری به ایران داشت و سپس نوبت سب بلاتر بود که در دوره ریاست علی کفاشیان بر فدراسیون فوتبال، به همراه همسر ایرانی خود سری به سرزمینی بزند که بارها و بارها در مکاتبات نامه‌های رسمی مربوط به مسائل آن را پاراف کرده بود.

اما جانی اینفانتینیو رئیس فعلی فیفا در سه زمان مختلف به ایران سفر کرده است. بار اول برای تماشای مسابقه دربی و در شرایطی که او با عالی‌ترین رتبه اجرایی ایران، حسن روحانی، نیز دیدار داشت و پیراهن آبی رنگی با شماره ۷ را به وی تقدیم کرد.

اینفانتینیو یک بار دیگر هم به ایران آمده و این مربوط به زمانی است که فینال لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود و این مسابقه با موفقیت نماینده ژاپن همراه بود. مسابقه‌ای که در آن نیز، دختران هوادار پرسپولیس حضور داشتند.

اینفانتینیو اما با تغییرات جدید در فوتبال ایران یک بار دیگر به تهران سفر خواهد کرد؛ درحالی که زمان حضور او منطبق بر مسابقه حساس ایران و عراق در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی است که می‌تواند صعود ایران به رقابت‌های جام جهانی را قطعی کند. این سفر بهمن‌ماه اتفاق خواهد افتاد و پس از قول و قرارش در جلسه ملاقات عزیزی خادم و اینفانتینیو در قطر گذاشته شده است.

کامرانی‌فر در گفت و گوی بلندش با رادیو تهران از برنامه‌های ویژه فدراسیون در استقبال از اینفانتینیو و اهمیت این سفر گفت. این سفر از آن جا مهم است که بعد از مدت‌ها قرار است درِ ورزشگاه آزادی به روی تماشاگران باز شود و البته در میان هواداران و طبق تعهدی که قبلا فدراسیون فوتبال آن را امضا کرده باید هواداران زن نیز در بین حاضران، حضور داشته باشند.

در این بازی موضوع صعود ایران به رقابت‌های جام جهانی است که در صورت پیروزی مقابل عراق به قطعیت خواهد رسید و اگر اینفانتینیو برخلاف دفعات قبل باعث خشکسالی در ورزشگاه آزادی نشود احتمالا شاهد یک جشن صدهزار نفری زود هنگام برای صعود به جام جهانی خواهیم بود‌. در عین حال به نظر می‌رسد تا زمان حضور اینفانتینیو موضوع کمک داور ویدئویی و استفاده از آن نیز در ورزشگاه آزادی حل شده باشد و این مسابقه با حضور داوران مخصوص VAR برگزار بود.

مهم‌ترین بخش حضور رئیس فیفا در ایران، موضوع اساسنامه و تایید نهایی آن بعد از اولتیماتوم یکساله به فدراسیون فوتبال است. فدراسیون فوتبال بنا بر خواسته فیفا باید به عنوان یک نهاد غیر دولتی معرفی شود اما دولت و مجلس انتظار دارند که کلمه موسسه عمومی نیز به تعریف حقوقی فدراسیون اضافه شود که این مسئله با مقاومت فیفا همراه است چرا که به صورت کلی فیفا دوست ندارد در تعریف کلی فدراسیون اتفاقی بیفتد که اجازه دخالت سایر نهادها به حوزه فوتبال داده شود و استقلال فدراسیون برای فیفا یک اصل مهم و غیرقابل خدشه محسوب می‌شود.

دیروز حسن کامرانی‌فر وعده داده که با رایزنی‌هایی که صورت گرفته، مجلس قرار است اساسنامه را به شکلی که به آنها تحویل داده شده مصوب کند اما بعد از دو دهه و اولین پیش‌نویس اساسنامه جدید توسط کمیته انتقالی و با وجود حضور مجلس‌های مختلف این اتفاق رخ نداده و در حال حاضر نیز مقاومت‌های جدی در این باره وجود دارد؛ مگر آنکه تا زمان حضور رئیس فیفا در ایران رایزنی‌ها در این باره به طور کامل به نتیجه برسد.

در این صورت اگر حضور رئیس فیفا در ایران با تصویب اساسنامه همراه شود، می‌شود گفت که فدراسیون فوتبال ایران با یک تیر سه نشان زده و این یک موفقیت بزرگ برای عزیزی خادم و همراهانش در اداره فوتبال ایران خواهد بود.

تگ ها


فدراسیون فوتبال فیفا جانی اینفانتینو فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال