چرا لیگ نوزدهم آغاز نمی‌شود؟

تأخیر در شروع لیگ نوزدهم فوتبال کشور در حالی شکل گرفته که لابد فدراسیون فوتبال بهتر از هر کسی می‌داند بعضی مطالباتش از باشگاه‌ها و شروط مقرر برای برگزاری لیگ مواردی هستند که از اختیارات و حوزه عمل باشگاه‌ها خارج است....

شما می‌توانید از باشگاه‌ها بخواهید که تشکیلات خود را هر چه حرفه‌ای‌تر و همسو با موازینی کنند که فیفا و AFC الزامی می‌انگارند اما نمی‌توانید از آنها بخواهید که بدون حق تملک مالی و موضوعی و کیفی بر ورزشگاه مرکزی شهرشان، بر روندی مراقبت اعلا معمول دارند که ایمن‌سازی آن استادیوم‌ها را موجب می‌شوند. وقتی برخی تیم‌های لیگ در ورزشگاه‌های مرکزی شهرهای خود که معمولاً در تملک شهرداری‌ها هستند، بازی می‌کنند چگونه می‌توان از آنها خواست (و شرط گذاشت) که حتماً مراتب ایمن‌سازی و نصب شماره روی صندلی‌ها و گذاشتن دوربین‌های مداربسته را مرعی دارند؟ این در حوزه وظایف نهادهایی است که یا مالک ورزشگاهند و یا بحث قیمومیت این مکان‌ها به آنها سپرده شده است. آیا می‌توان مثلاً از سایپا و پیکان خواست که ورزشگاه‌های دستگردی و شهدای شهر قدس را کاملاً ایمن و بلیت‌فروشی آنها را الکترونیک کنند و اگر این کار را نکردند، آنها مقصرند و یا نهادهای ذیربط و شهرداری‌های مربوطه و یا به صورت اولی، ادارات ورزش کل استان‌ها که بر طبق عرف و اصول، مالکان امکانات و تأسیسات ورزشی به شمار می‌آیند؟
می‌توان از «فولاد» چون مالک ورزشگاه شهدای اهواز است مراتب فوق را طلب کرد اما حق و سهم سرخابی‌های پایتخت از ورزشگاه آزادی چیست؟ آنها برای برگزاری مسابقات خانگی خود در این مکان حتی باید حق کرایه محل را که مبلغ کمی هم نیست، بپردازند و این وضعیت برای قائمشهر و مشهد و تبریز هم صدق می‌کند. باشگاه‌ها حتی در روند فروش بلیت‌ها هم سهم نخست را ندارند زیرا این روند آنقدر نوسان و تغییر داشته و هر روز به شکلی متفاوت درآمده که نمی‌توان باشگاه‌ها را بابت الکترونیکی نکردن پروسه فروش بلیت مسابقات خانگی‌شان ملامت کرد و مقصر شمرد.
امروز که مهدی تاج و همکارانش به کرات تأکید می‌کنند که در‌ صورت برآورده نشدن شروط فوق حتی امکان تعطیلی لیگ وجود دارد، آیا به این هم فکر کرده‌اند که بخشی از امور طلب شده از باشگاه‌ها اصولاً مرتبط با آنها و جزو شرح وظایف‌شان نیست و نهادهای دیگری در این زمینه‌ها حرف اول را می‌زنند؟

وصال روحانی

ببینید:

صحبت‌های سعید فتاحی درباره زمان برگزاری لیگ‌برتر/ ویدیو

 

تگ ها


تاریخ آغاز لیگ برتر قرعه کشی لیگ ایران قرعه کشی لیگ برتر لیگ برتر خلیج فارس فوتبال