چرا ال‌کلاسیکو فقط یک مسابقه فوتبال نیست

رقابت تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید با تصمیم مسئولان فدراسیون فوتبال اسپانیا به دلایل امنیتی به تعویق افتاد و حالا این سوال را در ذهن فوتبال‌دوستان ایجاد کرده که آیا واقعاً ال‌کلاسیکو فقط یک مسابقه فوتبال است؟...

به گزارش مدال، خبر در لابه‌لای دریافت ششمین کفش طلا توسط «لیونل مسی» و گرفتن عکس‌های یادگاری‌اش در رسانه‌ها منتشر شد. پشت در سالن برگزاری مراسم، چند نفر از مدیران و اعضای باشگاه بارسلونا ناگهان به گوشه‌ای رفته و شروع به صحبت کردند؛ فدراسیون فوتبال اسپانیا ورزشگاه «نیوکمپ» را برای میزبانی از ال‌کلاسیکو ناامن اعلام و خواستار انتقال این بازی به ورزشگاه «سانتیاگو برنابئو» شده بود!

اعلام حکم زندان از سوی دادگاهی در اسپانیا برای تعدادی از رهبران جنبش استقلال‌طلب کاتالونیا که در رفراندوم سال 2017 نقش داشتند، باعث ایجاد تنش در این ایالت شد و خیابان‌های بارسلونا و مناطق اطراف این شهر را به میدان مبارزه و درگیری معترضان و نیروهای امنیتی تبدیل کرد. ارزیابی فدراسیون فوتبال اسپانیا درست بود؛ نیوکمپ هیچگاه یک استادیوم معمولی نبوده و حتی در روزهای معمولی نیز بوی جدایی‌طلبی در آن به مشام می‌رسد. جمعیت روی سکوها در هر مسابقه و در دقیقه 17:14 هر دو نیمه شعار استقلال‌طلبی و انزجار از دولت مرکزی اسپانیا سر می‌دهند. حال شما بگویید ورزشگاهی که در شرایط عادی چنین جو سنگینی در آن حکم‌فرمایی می‌کند آیا می‌توانست در شرایط حساس و خطیر فعلی به خوبی از ال‌کلاسیکو میزبانی کند؟ عقل سلیم قطعاً به این پرسش پاسخ منفی می‌دهد اما تصور پذیرفتن پیشنهاد تغییر مکان مسابقه از سوی آبی‌اناری‌ها نیز بسیار ساده‌لوحانه به نظر می‌رسید! همین‌گونه نیز شد و نه فقط بارسا بلکه رئال هم با این پیشنهاد مخالفت کرد تا تعویق بازی تنها گزینه روی میز باشد؛ گزینه‌ای که حالا عملیاتی شده و دو تیم باید تا روز دوشنبه پیشنهاد خود در خصوص تاریخ جدید برگزاری این مسابقه را به فدراسیون ارسال کنند.

پیشنهاد سازمان لیگ اسپانیا روز 7 دسامبر( 16 آذر ) بود که این تاریخ هم دردسر هایی را ایجاد خواهد کرد، چراکه رقبای این دو تیم در هفته شانزدهم لالیگا باید موافقت خود را نسبت به تعویق دیدارها اعلام کنند. کمیته مسابقات لالیگا به سران بارسلونا و رئال مادرید تا روز دوشنبه مهلت داده تا زمانی را که مورد توافق هر سه طرف باشد انتخاب کنند.

نهادهای بزرگ ورزشی سال‌هاست که شعار جدایی «سیاست» از «ورزش» سر می‌دهند و از همه ورزشکاران می‌خواهند در خصوص امور سیاسی در مکان‌های ورزشی اظهار نظر نکنند. آنها اما این سوال را بی پاسخ گذاشته‌اند که آیا یک ورزشکار از حقوق کمتری نسبت به یک شهروند برخوردار است؟ از آن مهم‌تر آیا حالا باز هم می‌توانند بگویند که ورزش از سیاست جداست؟

چند سال پیش یک روزنامه اسپانیایی چند روز قبل از برگزاری «ال‌کلاسیکو» این تیتر را روی جلد برد: «فقط فوتبال؟» یک سوال ساده و جوابی شفاف؛ همه آنها سال‌هاست که می‌دانند «ال‌کلاسیکو» فقط یک مسابقه فوتبال نیست. فدراسیون فوتبال اسپانیا همواره تلاش کرده تا از «ال‌کلاسیکو» به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جدال باشگاهی جهان، در راستای تبلیغ این کشور پادشاه‌نشین استفاده کند ولی اکنون دیگر بر هیچ‌کس پوشیده نیست که بزرگ‌ترین بازی باشگاهی جهان، یک «مسابقه سیاسی» است! این بازی هیچگاه یک جدال معمولی نبوده. شاید به همین دلیل نیز هر سال میلیون‌ها بیننده در سراسر کره خاکی را هنگام برگزاری پای صفحه جادویی میخ‌کوب می‌کند. جدالی که اکنون با به تعویق افتادنش، بیشتر از هر زمان دیگری طعم سیاست می‌دهد.

البته که حفظ امنیت مهم‌ترین فاکتور در برگزاری یک مسابقه است و هرگز نباید در خصوص آن کوچک‌ترین چشم‌پوشی و اهمالی صورت بگیرد ولی نکته اصلی اینجاست که این جدال تنها به دلایل امنیتی و حفظ سلامتی بازیکنان و هواداران لغو نشد. ال‌کلاسیکو به تعویق افتاد چرا که دولت از تقابل کاتالان‌ها با تیم تاج‌دار واهمه داشت. به تعویق افتاد چرا که از جمع شدن 99 هزار جدایی‌طلب در یک مکان و سردادن شعارهای ضد دولتی ترسید. به تعویق افتاد چرا که اینبار ال‌کلاسیکو نه محلی برای تبلیغ به سود اسپانیا بلکه رویدادی بر خلاف تمایل دولت مرکزی بود.

دو غول فوتبال اسپانیا بر اساس دستورالعمل فدراسیون فوتبال این کشور، ابتدا روی تاریخ 18 دسامبر (27 آذر) به اتفاق نظر رسیدند اما این تاریخ با مخالفت سازمان لیگ اسپانیا مواجه شد. دلیل این مخالفت برگزاری رقابت‌های جام حذفی در آن تاریخ بود. ضمن اینکه آنها با برگزاری ال‌کلاسیکو در روز چهارشنبه - که یک روز کاری ا‌ست - نیز به دلیل کم شدن تعداد تماشاگران موافق نبودند. در این بین گفته می‌شود که دو باشگاه تاریخ 7 دسامبر (16 آذر) را به عنوان پیشنهاد جدید خود مطرح کرده‌اند که البته برگزاری «ال‌کلاسیکو» در این تاریخ نیز با مشکلاتی مواجه خواهد شد چرا که رقبای این دو تیم در هفته شانزدهم لالیگا، باید موافقت خود را نسبت به تعویق دیدارهایشان اعلام کنند.

به هر حال باید به انتظار نشست تا تاریخ جدید برگزاری این مسابقه از سوی فدراسیون فوتبال تعیین شود اما حقیقت انکارناپذیر این‌ست که هیچ روز و هیچ ساعتی نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که دهان همه فوتبال‌دوستان با به صدا درآمدن سوت شروع این ال‌کلاسیکو، مزه تلخ سیاست خواهد داد، بیشتر از هر زمان دیگری.

بیشتر بخوانید:

حمایت مدافع بارسلونا از تعویق ال‌کلاسیکو

تگ ها


ال کلاسیکو ال‌کلاسیکو تاریخ برگزاری ال‌کلاسیکو تعویق ال کلاسیکو بارسلونا رئال بارسلونا بارسا آبی و اناری‌ها بلوگرانا نیوکمپ سانتیاگو برنابئو لالیگا رئال مادرید کهکشانی‌ها فدراسیون فوتبال اسپانیا یادداشت اختصاصی فوتبال جهان جدایی طلب جدایی طلبان کاتالونیا جدایی طلبی کاتالونیا ایالت کاتالونیا مسابقه سیاسی جدایی ورزش از سیاسیت ورزش و سیاست رئال مادرید بارسلونا لالیگا فوتبال