شرح یک نیمکت‌نشینی پر حاشیه

لوکاس مورا ستاره تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان اروپا به طرز غیرقابل باوری بازی را از روی نیمکت آغاز کرد و حالا بعد از ماه‌ها در خصوص آن نیمکت‌نشینی پرحاشیه به صحبت پرداخته است....

به گزارش مدال؛ «لوکاس مورا» را می‌تواند به جرات یکی از حواشی مهم فینال لیگ قهرمانان اروپا فصل گذشته دانست، ستاره‌ای که با تصمیم «مائوریسیو پوچتینو» کار را از روی نیمکت آغاز کرد و جایی در ترکیب اصلی تیمش نداشت.

مورا نمی‌دانست که قرار است نیمکت‌نشین باشد. او باید در ترکیب اصلی قرار می‌گرفت. در اصل با درخشش او بود که تاتنهام به «واندامتروپولیتانو» رسید؛ یک هتریک خاطره‌انگیز در مصاف با آژاکس در نیمه دوم جواز حضور اسپرز را در دیدار نهایی صادر کرد. او پس از «الکس دل‌پیرو»، «ایویکا اولیچ»، «روبرت لواندوفسکی» و «کریستیانو رونالدو» پنجمین بازیکنی بود که در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا موفق به ثبت هتریک شده و در حالی که چهار نام قبلی همگی در دیدار فینال از ابتدا به میدان رفتند، مورا نیمکت‌نشید شد! چرا؟

دلیل این مسئله مشخص به نظر می‌رسید؛ «هری کین» از بند مصدومیت رها شد و به میادین بازگشت. او 54 روز به دلیل مصدومیت به میدان نرفته بود ولی مگر میشد کاپیتان و ستاره تیم را از ترکیب دور نگه داشت؟ پوچتینو او را جلوتر از لوکاس مورا انتخاب کرد و مهاجم برزیلی علیرغم تلاش بسیارش برای بزرگترین دیدار زندگی‌اش، روی نیمکت نشست.

مورا حالا بعد از ماه‌ها در این خصوص لب به سخن گشوده: «زمانی که پوچتینو ترکیب را اعلام کرد، مقداری ناراحت شدم. قطعا ناراحت بودم، من می‌خواستم بازی کنم اما می‌دانستم چگونه تصمیم مربی را درک کنم و به آن احترام بگذارم زیرا می‌دانم برای او انتخاب تنها یازده نفر واقعا دشوار است. در فوتبال باید حرفه‌ای باشیم. قطعاً دوست دارم همیشه بازی کنم ولی مسئله مهم‌تر پیروزی است. من مطمئن بودم که می‌توانیم پیروز شویم و توانایی‌اش را داریم.»

برای بازیکنی که در خیابان‌های سائوپائولو بزرگ شده و از نزدیک هر روز موادفروشان را می‌دیده و روزگاری در هشت سالگی یک راننده ون تفنگ به سمت سرش نشانه گرفته، در زندگی مسائل مهم‌تری نسبت به لیست بازیکنان فیکس تیم وجود دارد.

پوچتینو پیش از شب بازی در تمرینات به مورا در خفا نگفته بود که در ترکیب تیم جایی ندارد و مورا برایش آن شب تعجب داشت که یکباره نام خود در ترکیب اصلی ندید اما با آن به شکل حرفه‌ای رفتار کرد: «او با من صحبتی نداشت و توضیحی نداد اما همه چیز عادی است. او انتخاب خودش را کرد و باید به آن احترام می‌گذاشتم و خودم را برای ورود به زمین آماده می‌شدم.»

مورا کمی پس از گذشت یک ساعت از دیدار به میدان آمد، لیورپول با یک گل از تاتنهام پیش بود و لوکاس این مرتبه نتوانست حرکت قهرمانانه‌ای انجام دهد. تاتنهام مسابقه را 2 بر صفر مغلوب شد و او پس از بازی در کنار سایر بازیکنان اشک ریخت. او مرتبه قبل هم پس از دیدن صحنه آهسته هتریک خود در مرحله قبل هم اشک ریخته بود اما تفاوت اشک‌هایش از زمین تا آسمان بود.

او در اینباره گفت: «تنها فوتبال می‌تواند در مدتی کوتاه احساسات مختلفی به شما بدهد. بعد از نیمه‌نهایی من بهترین حس را داشتم اما پس از فینال کاملاً ناراحت بودم زیرا ما می‌خواستیم برنده شویم. ما تلاش کردیم اما در پایان بازی شاهد جشن لیورپولی‌ها بودیم. واقعا باور داشتم که می‌توانیم ببریم، فرصت‌هایی داشتیم تا به گل برسیم اما نتوانستیم. پس از بازی در زمین شروع به اشک ریختن کردم. وقتی دوش گرفتم، خانواده‌ام را دیدم و به هتل بازگشتیم، به فصل و آنچه انجام دادیم فکر کردم. از فصلی که داشتیم مغرور بودم. باید به خودمان افتخار کنیم و از عملکردمان خوشحال باشیم زیرا رسیدن به فینال اروپا آسان نیست و این باید برای ما یک انگیزه باشد، به همه نشان دادیم توانایی قهرمانی داریم.»

بیشتر بخوانید:

گواردیولا: تساوی مقابل تاتنهام بهتر از برد ۶-۰ مقابل چلسی بود!

تگ ها


فینال لیگ قهرمانان اروپا لوکاس مورا تاتنهام UEFA Champions League لیگ برتر فوتبال