ننگ بر این هویت، شرم بر این افتخار

مالکوم ستاره جدید باشگاه زنیت سنت‌پترزبورگ، با وجود اقدام نژادپرستانه هواداران این تیم، نه تنها از سوی مسئولان باشگاه مورد حمایت قرار نگرفته بلکه احتمال فروش او نیز وجود دارد....

به گزارش مدال؛ «مالکوم» مهاجم تازه‌وارد باشگاه «زنیت سنت‌پترزبورگ» روز شنبه برای اولین بار در ترکیب تیم جدیدش به میدان رفت اما تنها سه روز پس از پیوستن به این تیم با بنر نژادپرستانه هواداران این تیم روبه‌رو شد.

این مهاجم برزیلی روز جمعه با قراردادی به ارزش 41 میلیون پوند از بارسلونا راهی قهرمان فصل گذشته لیگ برتر روسیه شد و یک روز بعد در دیدار برابر تیم «کراسنودار» به عنوان بازیکن تعویضی برای نخستین بار با پیراهن زنیت به میدان رفت اما هواداران خودی بنری را در ورزشگاه به اهتزاز درآوردند که هیچکس انتظارش را نداشت! حداقل آنهایی که لیگ روسیه را به صورت حرفه‌ای دنبال نمی‌کنند از دیدن چنین بنری چشم‌های‌شان از تعجب گرد شد، بنری که به وسیله آن هواداران زنیت خواهان عدم حضور بازیکنان سیه‌چرده در تیم‌شان شده بودند! این بنر که به مدت ده دقیقه در معرض نمایش قرار گرفت حاوی چنین پیامی بود: «تشکر از مدیریت برای وفاداری به سنت‌های باشگاه!»

هواداران زنیت قانونی به نام «Selection 12» دارند که پیرامون سیاست نقل‌و‌انتقالاتی آنهاست و در بیانیه خود اصرار داشتند که حرکت‌شان نژادپرستانه نیست اما به هیچ وجه خواهان حضور بازیکنان سیه‌چرده در تیم‌شان نیستند. پیام آنها در بیانیه چنین بود: «ما نژادپرست نیستیم اما برای ما عدم حضور بازیکنان سیه‌چرده یک سنت مهم است و ما روی هویت باشگاه تاکید داریم. ما به عنوان بزرگترین باشگاه شمال اروپا هرگز از لحاظ روانی با قاره آفریقا مانند آمریکای جنوبی، استرالیا و اقیانوسیه متصل نبودیم. ما به هیچ وجه علیه مردم این قاره‌ها نیستیم ولی در عین حال می‌خواهیم در زنیت بازیکنانی حضور داشته باشند که با ذات و هویت باشگاه سازگار هستند. ما می‌خواهیم هویت خود را حفظ کنیم. به ما اجازه این کار را بدهید.»

در همین راستا نشریه اسپانیایی «AS» در گزارشی مدعی شد که این باشگاه روسی طبق خواسته هوادارانش قصد فروش «مالکوم» را در ماه ژانویه دارد! باورتان می‌شود؟ فروش یک بازیکن به خاطر رنگ پوستش؟ در کدام عصر زندگی می‌کنیم؟ چرا هیچکسی از چنین تصمیم افتضاحی فریاد نمی‌زند؟
ماجرا زمانی تیره‌تر می‌شود که بدانید این داستان در روسیه به هیچ عنوان تازگی ندارد و هواداران زنیت چنین اقداماتی را پیش از این نیز انجام داده بودند؛ به عنوان مثال در سال 2012، «Landscrona» بزرگترین گروه هواداران زنیت با ارسال نامه‌ای سرگشاده به باشگاه اعلام کرد که بازیکنان سیاه‌پوست جایی در تیم محبوب‌شان ندارند و در ادامه نیز خواهان عدم جذب «بازیکنان همجنس‌گرا» شدند!

البته «دیتمار بیرسدورفر» مدیر ورزشی سابق سابق باشگاه «زنیت سنت‌پترزبوگ» پافشاری می‌کند که در آن زمان بازیکنان بدون در نظر گرفتن دین، نژاد و رنگ پوستشان جذب می‌شدند و برای اثبات حرف خود به این ماجرا اشاره می‌کند که در همان زمان زنیت به عنوان تنها تیم بدون بازیکن سیاه‌پوست در سال 2012، سرانجام «هالک» مهاجم برزیلی و «ویتسل» هافبک بلژیکی را جذب کرده است. با این حال «دیتمار بیرسدورفر» نه نامه هواداران نژادپرست تیم محبوبش را تکذیب می‌کند و نه به برخورد با آنها اشاره‌ای.

مورد مالکوم آخرین شرم‌ساری فوتبال روسیه در مسائل مربوط به نژادپرستی است، مشکلی که قبل از شروع رقابت‌های جام‌جهانی 2018 نیز به طور واضح خودنمایی کرد؛ جایی که ستارگان بزرگ و نامداری همچون «پل پوگبا» و «عثمان دمبله» در ورزشگاه «کریستوفسکی» روسیه مورد حمله و توهین‌های شدید نژادپرستانه قرار گرفتند و هیچکس بابت آن مواخذه نشد!

ضمن اینکه در سال 2018 نیز صفحه رسمی باشگاه «اسپارتاک مسکو» در شبکه اجتماعی توئیتر، ویدیویی را منتشر کرد که بازیکنانی سیه‌چرده‌اش را در حال تمرین در فضای باز به تصویر کشیده بود و در پیامی توهین‌آمیز زیر آن نوشت: «به ذوب شدن شکلات‌ها زیر آفتاب نگاه کنید.» این پیام نه از سوی یک کلوپ هوادارای بلکه از سوی حساب رسمی باشگاه منتشر شد؛ آنهم زیر ویدیوی تمرین «لوئیز آدریانو»، «پدرو روکا» و «فرناندو» زیر آفتاب در کشور امارات! در سال 2017 نیز بازیکنان و هواداران این تیم در دو نوبت به دو بازیکن جوان لیورپول توهین نژادپرستانه کردند تا چهره بدی از روسیه در این زمینه به مردم جهان معرفی شود.

اکنون زمان آن فرا رسیده که به تمام کسانی که «نژادپرستی» را هویت‌شان می‌دانند و به آن «افتخار» می‌کنند، به صراحت گفت: «ننگ بر این هویت، شرم بر این افتخار.»

بیشتر بخوانید:

مالکوم، قربانی نژادپرستی در زنیت!

 

تگ ها


مالکوم زنیت زنیت سن پترزبورگ توهین نژادپرستانه مالکوم نژادپرستی مالکوم زنیت سن پترزبورگ UEFA Champions League فوتبال