نفر به نفر با آزادکاران اعزامی به جهانی نروژ

تیم ملی کشتی آزاد ایران با کادرفنی جدید در مسابقات جهانی نروژ به دنبال ثبت یک اتفاق تاریخی است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مسابقات جهانی کشتی برای نخستین بار به دلیل تعویق یک ساله المپیک، به فاصله دو ماه بعد از این رویداد بزرگ برگزار خواهد شد، اما با توجه به ارزش بالای مدال این رقابت ها، این نزدیکی باعث نشده تا ستاره های کشتی جهان قید حضور در جهانی را به خاطر خستگی تمرینات پرفشار قبل از المپیک بزنند. از حسن یزدانی بگیر تا عبدالرشید سعداله یف و دیوید تیلور، همگی تا یک هفته دیگر در نروژ رویت خواهند شد.


اما کشتی آزاد ایران با تغییراتی گسترده نسبت به المپیک به جهانی ۲۰۲۱ پای می گذارد. پژمان درستکار جانشین غلام محمدی شده و ترکیب تیم هم تغییرات زیادی نسبت به المپیک داشته است.


بد نیست در آستانه اعزام تیم ملی کشتی آزاد ایران به نروژ با کشتی گیران اعزامی در هر ۱۰ وزن آشنا شویم.


۵۷ کیلوگرم: علیرضا سرلک
این پسر ۲۴ ساله اهل الیگودرز که سابقه کسب مدال نقره قهرمانی آسیا را دارد، بعد از ناکامی رضا اطری در المپیک در کسب مدال و رفتن رحمان عموزاد به یک وزن بالاتر، در یک مسابقه انتخابی با علی قلی زادگان شرکت کرد و موفق به کسب شکست او شد تا صاحب دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی نروژ شود. او که مدال برنز مسابقات امیدهای جهان را هم در کارنامه دارد، در اولین تجربه جهانی خود کار دشواری برای رسیدن به یکی از سکوهای سبک وزن جهان خواهد داشت.


۶۱ کیلوگرم: رحمان عموزاد
بدون شک این پسر مازندرانی یکی از پدیده های سال های اخیر کشتی ایران به حساب می آید. رحمان عموزاد که به دلیل سبک کشتی گرفتنش به رحمان بی رحم مشهور شده، چندی قبل موفق به کسب مدال طلای جوانان جهان شد و حالا در اولین تجربه جهانی بزرگسالان خود به وزن ۶۱ کیلوگرم آمده و می خواهد دست به کارهای بزرگی بزند. رحمان که از یک شیوه کاملا هجومی در کشتی استفاده می کند، می تواند پدیده جهانی ۲۰۲۱ باشد.


۶۵ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی
با اینکه تصور می شد امیرمحمد یزدانی بتواند صاحب دوبنده تیم ملی در المپیک باشد، اما او به شکل غیرقابل پیش بینی به مرتضی قیاسی در انتخابی باخت و المپیک را از دست داد. این کشتی گیر جوان که نسبت به فامیلی هم با حسن و رضا یزدانی دارد، با پیروزی در انتخابی تیم ملی بار دیگر شایستگی های خود را نشان داده و می خواهد در دومین تجربه جهانی اش روی سکو برود.


۷۰ کیلوگرم: عرفان الهی
یکی دیگر از اوزانی که یک جوان از ایران روی تشک می رود، همین ۷۰ کیلوگرم است. عرفان الهی نیز جزو تیم اعزامی به مسابقات جوانان جهان بود و به مدال طلا هم رسید. او در انتخابی تیم ملی مقابل امیرحسین مقصودی ایستاد که عناوین و تجربه بیشتری از او داشت، اما توانست شایستگی اش را ثابت کند. حالا الهی با تجربه بیشتر نسبت به قبل باید برای اولین بار به مصاف رقبای بزرگ خود در مسابقات جهانی بزرگسالان برود.


۷۴ کیلوگرم: یونس امامی
وزن ۷۴ کیلو بدون شک با حضور نفراتی همچون سیداکوف و کایل داک یکی از سخت ترین اوزان کشتی آزاد به شمار می رود، اما یونس امامی که قبلا سابقه کسب مدال برنز جهان در یک وزن پایین تر را دارد، چندان برای درخشش در این مسابقات ناامید نیست. یونس در مسابقه انتخابی این وزن حریف جوان خود را شکست داد تا بار دیگر صاحب دوبنده تیم ملی شود. او که می توانست حتی راهی المپیک شود، می خواهد به ناکامی سال های اخیر در وزن ۷۴ کیلو پایان دهد و روی یکی از سکوها قرار بگیرد.


۷۹ کیلوگرم: محمد نخودی
با حضور جردن باروز در وزن ۷۹ کیلوگرم بدون شک رقابت های این وزن از جذابیت دوچندانی نسبت به قبل برخوردار خواهد بود. محمد نخودی هم که سابقه قهرمانی در رده های سنی پایین تر را دارد، کم تجربه هم نیست و بارها در داخل کشور برابر رقبای نامدار خود کشتی گرفته است. او در این وزن غیرالمپیکی امیدوار به رقم زدن یک اتفاق بزرگ خواهد بود.


۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی
با توجه به وضعیتی که رنکینگ جهانی برای جدول مسابقات ۸۶ کیلوگرم ایجاد کرده، حسن یزدانی تا فینال نه تنها با تیلور بلکه با نایفونوف روس هم برخورد نخواهد کرد. اگر تیلور بتواند از سد رقیب نه چندان آسان روسی عبور کند، احتمالا بازهم تنها نبرد سخت یزدانی در فینال با گربه سیاه آمریکایی خواهد بود. حسن یزدانی که تمرینات ویژه ای را برای افزایش آمادگی جسمانی خود زیر نظر پژمان درستکار سپری کرده، حالا خودش را آماده چهارمین رویارویی با تیلور می کند؛ در حالی که از تجربه های سه شکست قبلی درس های زیادی گرفته است. به هر حال یزدانی نیازی به معرفی ندارد و تنها انتقام شکست توکیو می تواند او را در نروژ آرام کند.


۹۲ کیلوگرم: کامران قاسم پور
بالاخره کامران قاسمپور که حسابی توانایی بالای خود را در سال های اخیر نشان داده، پایش به مسابقات جهانی بزرگسالان باز خواهد شد. این پسر جویباری که دو طلای امیدهای جهان را در کارنامه دارد، بعد از ناکامی در نبرد تن به تن با حسن یزدانی ترجیح داد به یک وزن بالاتر برود و شانس خود را برای رسیدن به مدال جهانی بزرگسالان آزمایش کند. کامران که از نظر خیلی از کارشناسان در زیرگیری یکی از نابغه های کشتی ایران است، در انتخابی این وزن رقیب سرسخت خود یعنی محمدجواد ابراهیمی را از پیش رو برداشت و حالا در نروژ قطعا بزرگترین رقیب خود را جی دن کاکس آمریکایی می داند.


۹۷ کیلوگرم: مجتبی گلیج
تصاحب دوبنده تیم ملی در این وزن برای مجتبی گلیج دشواری های زیادی داشت. او که از جمع مدعیان حضور در المپیک خط خورده بود، برای اثبات شایستگی های خود به مصاف علی شعبانی رفت. در این انتخابی حساس، گلیج بدون حرف و حدیث توانست رقیب خود را شکست دهد، اما این تازه شروع کار این آزادکار مازندرانی خواهد بود. او خیلی خوب می داند که در یکی از سخت ترین اوزان قرار دارد و ممکن است در همان دورهای اول به رقبایی همچون عبدالرشید سعداله یف یا کایل اسنایدر برخورد کند.


۱۲۵ کیلوگرم: امیرحسین زارع
با کسب مدال برنز المپیک، امیرحسین زارع شایستگی های خود را در اوج جوانی اثبات کرد. او حالا یکی از مدعیان کسب مدال طلای جهان در سنگین وزن خواهد بود؛ در حالی که  دارنده مدال طلای المپیک از آمریکا یعنی استیوسون هم به MMA کوچ کرده و در نروژ حضور ندارد. زارع که قبلا تجربه حضور در مسابقات جهانی بزرگسالان را نداشته، مدال طلای امیدهای جهان را در کارنامه دارد و امیدوار است خاطره ای شیرین از خود بعد از مدال برنز المپیک در نروژ هم بر جای بگذارد.

تگ ها


آزاد کشتی کشتی