مک کئون؛ موفق ترین ورزشکار زن تاریخ المپیک

اما مکئون استرالیایی تبدیل به اولین ورزشکار تاریخ با هفت مدال در یک المپیک شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، این ورزشکار استثنایی با چهار طلا و سه برنز رکوردی ویژه را به اسم خود به ثبت رساند که شاید به این زودی‌ها شکسته نشود.

اِما مدال‌های طلای خود را در ۵۰ و ۱۰۰ متر آزاد و هم‌چنین ۴ در ۱۰۰ متر امدادی و ۴ در ۱۰۰ متر مختلط امدادی به دست آورد؛ مدال‌های برنز او نیز در ۴ در ۱۰۰ متر مختلط امدادی، ۱۰۰ متر پروانه و ۴ در ۲۰۰ متر آزاد به دست آمد.

با دو طلای ۵۰ و ۱۰۰ متر آزاد، اِما بدل به سریع‌ترین شناگر زن المپیک توکیو نیز شده و حالا موجی از توجهات را به سوی خود جلب دارد؛ با این وصف تیم ملی استرالیا، بهترین نتیجه تاریخ خود را به دست آورد، کما این‌که تیم بریتانیا هم با کسب ۴ طلا و رکورد ۸ مدال در مجموع نمایشی فوق‌العاده در المپیک داشت و این درخشش‌ها باعث شد تا آمریکا تنها به ۱۱ طلا بسنده کند که ۵ طلا کمتر از ریو و لندن بود.

او امروز در استخر مرکز آبی توکیو روز عجیبی را پشت سر گذاشت و برای تبدیل شدن به سریع‌ترین شناگر مسابقات، رکورد المپیک ۲۳.۸۱ ثانیه به ثبت رساند تا قهرمان ۵۰ متر آزاد بشود و این بعد از پیروزی او در شنای ۱۰۰ متر آزاد، ارزشی دوباره داشت؛ ۳۰ دقیقه بعد از کسب این طلا، مکئون دوباره در استخر شنا غوطه‌ور شد تا این‌بار به عنوان بخشی از تیم شنای مختلط ۴ در ۱۰۰ متر امدادی استرالیا به سمت طلا حمله کند؛ با وجود این‌که تیم آمریکا در بخش پروانه از استرالیا، پیش افتاد اما در نهایت این استرالیایی‌ها بودند که قهرمانی این رشته را به دست آوردند.

اِما مکئون در حالی با ۴ طلا و ۳ برنز توکیو را ترک می‌کند که پیش از او ماریا گروخوسکایا در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی بیشترین مدال مربوط به شنای زنان در یک المپیک را کسب کرده بود؛ در مسابقات هلسینکی ۲ طلا و ۵ نقره به دست آورده بود که اِما در این رقابت‌ها او را پشت سر گذاشت.

او ۲۷ ساله و اهل بزیزبن استرالیا و از خانواده شناگر متولد شده و از کودکی در رویای کسب طلا در المپیک بوده است؛ او می‌گوید: از همان کودکی در المپیک‌ها یک کار متفاوت انجام بدهم. کاری که او امروز به بهترین نحو انجامش داد.

کایل چالمرز هم‌تیمی او می‌گوید: من نمی‌دانم تا این حد او چگونه می‌تواند قوی و موفق باشد اما من یکی که خسته شده‌ام. حتی کسب یک مدال طلای المپیک بسیار بسیار خاص و فوق‌العاده است و ما خوش‌شانس هستیم که اِما را با چنین توانایی در جمع خود داریم و می‌توانیم مدال‌های بیشتری را به دست آوریم.

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو شنا المپیک