به دستت می‌آورم حتی اگر پشت هزار کوه!(عکس)

آقای گلی لالیگا یا همان Pichichi، عنوانی بوده که طی سال های اخیر رقابت جذابی برای کسب آن بین ستاره های حاضر در این لیگ وجود داشته است....

به گزارش "ورزش سه"، عنوان گلزن فصل لالیگا یا همان "Pichichi"، جایزه ای است که تنی چند از مهم ترین ستاره های تاریخ فوتبال به آن دست یافته اند. بازیکنانی مثل لیونل مسی و کریستیانو رونالدو که روی هم ۹ بار این عنوان را تصاحب کرده اند اما فهرست جذاب ترین پی چی چی های فوتبال اسپانیا معطوف به این دو ستاره بزرگ نمی‌شود و چهره‌های بزرگ دیگری در یکی دو دهه گذشته این عنوان را به ویترین افتخارات خود اضافه کرده اند که برخی از آنها را با هم مرور می کنیم.

لیونل مسی
چه چیزی می توانید در مورد مسی بگویید؟ فوق ستاره آرژانتینی پیش از این ۶ بار عنوان " Pichichi" را کسب کرده که سه لالیگای گذشته جزو آن ها بوده است. مسی هنوز هم از قدرت گلزنی فوق‌العاده ای برخوردار است و تنها یک بازیکن دیگر به جز کریستیانو، او را در راه کسب آقای گلی لالیگا شکست داده است؛ هم تیمی و دوست نزدیک او در بارسلونا یعنی لوئیس سوارز در فصل ۱۶-۲۰۱۵ با به ثمر رساندن ۴۰ گل موفق به انجام این مهم شد.

کریستیانو رونالدو
وقتی رونالدو در تابستان سال ۲۰۱۸ رئال مادرید را ترک کرد، رکورد گلزنی او در لالیگا در تنها ۲۹۲ بازی ۳۱۱ گل زده بود که در نوع خود باورنکردنی و استثنایی است. اگر چه او تنها سه بار جایزه Pichichi را کسب کرده اما در هیچ فصلی از لالیگا کم تر ۲۵ گل به ثمر نرساند. تعداد کمی بازیکن در لالیگا ثباتی نظیر کریستیانو را داشته اند.

رائول
اسطوره رئال مادرید در طول یک دهه و‌ نیم در پیشانی خط حمله این تیم به شکل پیاپی گلزنی کرد. او ۶ بار به همراه رئال قهرمان لالیگا شد و دو مرتبه در فصول ۱۹۹۸/۹۹ با ۲۵ و ۰۱-۲۰۰۰ با ۲۴ گل جایزه Pichichi را به دست آورد.

رونالدو نازاریو
مانند رائول، رونالدوی برزیلی نیز دو بار در طول حرفه خود به عنوان آقای گلی لالیگا رسید با این تفاوت که او این کار را در دو تیم متفاوت انجام داد. او در فصل ۹۷-۱۹۹۶ با به ثمر رساندن ۳۴ کل در لباس بارسلونا و در فصل ۰۴-۲۰۰۳ با ثبت ۲۵ گل زده برای رئال مادرید این عنوان را تصاحب کرد. این ها بهترین فصولی بوده اند که رونالدو در لالیگا پشت سر گذاشته است.

ساموئل اتوئو
هنگامی که ساموئل اتوئو در تابستان سال ۲۰۰۴ از مایورکا به بارسلونا پیوست، با وجود زدن ۲۴ گل در فصل اول قافله آقای گلی را به دیگو فورلان اروگوئه‌ای باخت. سال بعد اما ستاره کامرونی ۲۶ گل وارد دروازه حریفان کرد تا این بار جایزه Pichichi را به نام خود ثبت کرده باشد. همچنین گل های او نقش بسزایی در قهرمانی بارسا ایفا کرد.

رود فن نیستلروی
پیش از این که ستاره هلندی از منچستر‌یونایتد به رئال مادرید پیوسته باشد، در لباس شیاطین سرخ آقای گل لیگ برتر انگلیس شده بود. نیستلروی این کار را با کهکشانی ها نیز تکرار کرد و در فصل اول حضورش در این تیم آمار خیره کننده ۲۵ گل زده را از خود به جای گذاشت.

دیگو فورلان
دیگو فورلان دو با برنده جایزه Pichichi شده است. او ابتدا این کار را با پیراهن ویارئال و بعد اتلتیکومادرید انجام داد. این بازیکن اروگوئه‌ای در اولین فصل حضورش در لالیگا ۲۵ گل برای ویارئال به ثمر رساند و ۵ گل او در دو بازی پایانی باعث شد که یک آقای گلی به یاد ماندنی برای فورلان به ثبت برسد. او این کار را در فصل ۰۹-۲۰۰۸ با روخی بلانکو نیز انجام داد و با ثبت ۳۲ گل به اولین بازیکن بعد از رونالدو نازاریو تبدیل شد که با بیش از ۳۰ گل زده عنوان Pichichi را تصاحب کرده است.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا laliga
This Content Is Provided By Laliga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


لیونل مسی ترکیه رونالدو کریستیانو رونالدو ساموئل اتوئو دیه گو فورلان پیشکسوت هلند رائول گونزالس رود‌ فان ‌نیستلروی تیم ملی اروگوئه یوونتوس برزیل اروگوئه بارسلونا