32 سال از استعفای تاریخی گذشت/سرنوشت 14 مستعفی تاریخی تیم ملی

تیم ملی فوتبال ایران بعد از بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول ۱۴ ستاره خود را به علت استعفا از دست داد ....

تیم ملی فوتبال ایران بعد از بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول ۱۴ ستاره خود را به علت استعفا از دست داد .

به گزارش مدال،تیم ملی فوتبال ایران بعد از بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول ۱۴ ستاره خود را به علت استعفا از دست داد .احمد سجادی، محمد پنجعلی، مرتضی فنونی زاده، اصغر حاجیلو، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، حمیددرخشان، ضیا عربشاهی، مرتضی یکه، ناصر محمد خانی، عبدالعلی چنگیز، فتح آبادی، فرشاد پیوس ومهدی ابطحی ۱۴ ستاره ای بودند که به خاطر اعتراض به سیاست های دهداری،از تیم ملی استعفا دادند.
 اما مرحوم دهداری سرمربی تیم ملی نه تنها با این ۱۴ نفر  صلح نکرد واز آنها دعوت مجدد به عمل نیاورد، بلکه با دوستان ستاره ها هم قهر کرد وکسانی را که همراه این ۱۴ستاره در اردوهای گذشته به تیم ملی دعوت می شدند را هم دعوت نکرد ، نفراتی چون بهروز سلطانی، شکورزاده، رضا احدی، جعفر مختاری فرد، حمید علیدوستی و... هم به تیم ملی دعوت نشدند .....
با این نگاه دهداری با جوانانی کم نام ونشان تیم ملی را به مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۸۸ سئول برد، نفراتی که خودشان نیز فکر نمیکردند تا ۳سال دیگر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران را به تن کنند.
 نفراتی چون ژاله مستقیم ،جانفدا، پرویز ادیبی، محمد علوی، زرینچه، مرفاوی و... جای غول های آن زمان فوتبال ایران را گرفتند.بزرگانی چون درخشان، برادران بیانی، ناصر محمد خانی وحاجیلو را گرفتند ....


دلیل استعفا صحبت با خانم کره ای بود یا خوردن بستنی؟
ظاهرا استارت این استعفا را نیمکت‌نشینی محمد پنجعلی در بازی‌های آسیایی زده است. در دیدار نخست تیم ملی در آن بازی‌ها که ایران مقابل ژاپن به میدان رفت، دهداری حکم به نیمکت نشینی محمد پنجعلی داد. پنجعلی که در آن دوره اوج بازیگری را پشت سر می‌گذاشت ولی بر اساس شنیده‌ها گفته می‌شود که او سنش بالا رفته است (پنجعلی در آن زمان ۳۰ ساله بود). پنجعلی هفت ماه پیش از این دیدار در قالب کاپیتان تیم منتخب آسیا در دیدار دوستانه برابر تیم ملی مجارستان انتخاب شده بود. هرچند نقل دیگری هم در این زمینه وجود دارد و آن هم شهادت پنجعلی علیه یکی از دوستان و شاگردان قدیمی دهداری است که طبیعتا خود پنجعلی بهترین کسی است که در این باره می‌تواند صحبت کند.
بعد از این اتفاق موارد زیادی از جمله اختلاف بازیکنان با رضا وطن‌خواه مطرح شد. رضا وطن‌خواه دستیار دهداری بود و بسیاری از بازیکنان از رفتار خشک او آزرده بودند و به نوعی از او خوششان نمی‌آمد. مثلا عبدالعلی چنگیز ظاهرا به دلیل صحبت با یک خانم کره‌ای در بازی‌های آسیایی به شدت بازخواست می‌شود  یا ابطحی که به دلیل خوردن بستنی بازخواست می‌شود و مربی تیم ملی به او می‌گوید اگر در این بستنی ماده نیروزا باشد چه می‌کنی؟ هرچند درباره ابطحی هم نقل دیگری وجود دارد و آن هم اینکه به او گفته می‌شود درحال خوردن چه چیزی هستی؟ که ابطحی با خنده می‌گوید، بستنی. این صحبت ابطحی باعث دلخوری می‌شود چراکه مربی وقت تیم ملی تصور می‌کرده که ابطحی او را سرکار گذاشته است.
یکی دیگر از مواردی که می‌توان به خشک و انعطاف ناپذیری در آن تیم اشاره کرد، وقتی بود که بازیکنان در یک فروشگاه کره‌ای حاضر می‌شوند تا وسایلی خریداری کنند ولی مربی تیم به تندی به بازیکنان می‌گوید تا وقتی دهداری دست به چیزی نزده، شما حق دست زدن به اشیا داخل فروشگاه را ندارید!

 

متن استعفا نامه تاریخی 14 بازیکن تیم ملی ایران

"بسمه تعالی
ضمن آرزوی موفقیت برای ملت شهیدپرور ایران و پیروزی رزمندگان اسلام و مسلمین بر کفر، ما بازیکنان تیم ملی بنا بر رسالتی که به عهده ما بچه‌های این آب و خاک اسلامی بوده با تمامی قدرت هم‌قسم گشته‌ایم که بازی‌های آسیایی سئول را به اتمام رسانده و بعد از بازی‌ها چون دیگر قادر به ادامه همکاری با مربیان تیم ملی نیستیم، لذا از کلیه ملت عزیز و مسئولین ورزشی خواهانیم ما را مورد عفو قرار داده و آرزوی موفقیت تیم ملی را در همه میادین از خداوند بزرگ خواهانیم. انشاالله... 
به امید پیروزی هر چه سریع تر رزمندگان اسلام"

مهر 1365
▪️فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال ایران

 

بازیکنانی که زیر برگه استعفا را امضا نکردند

1-مجیدنامجومطلق
2-کریم باوی
3-مجید رضایی
4-حسین مسگرساروی
5-سیامک رحیم‌پور
6- سیروس قایقران
6 بازیکنی هستند که حاضر نشدند ذیل استعفا نامه معروف تیم ملی 1986 سئول را امضا کنند.


حمایت فدراسیون از سرمربی

در دهه 60  که جز بازیکن سالاری چیز دیگری در فوتبال وجود نداشت، کسی تصور نمی کرد فدراسیون از سرمربی حمایت کندالبته چند ماه بعد علیمحمد مرتضوی، رییس وقت فدراسیون فوتبال، دهداری را از کار برکنار کرد. رییس سازمان هم که می‌دید مرتضوی مطابق خواست او عمل نکرده، او را از کارش برکنار کرده و محمدرضا پهلوان را به عنوان رییس فدراسیون به جای او منصوب کردند.

مرتضی فنونی زاده درباره آن بازی‌ها می‌گوید: «به نظرم مرحوم دهداری شایسته سالاری را به معنای واقعی وارد فوتبال ایران کرد. او به من گفت همه کاشته‌های تیم ملی را تو بزن. اما کاشته مقابل ژاپن را ناصر محمدخانی زد و به زیبایی گل شد. شب پس از بازی مرحوم دهداری به من گفت مگر نگفتم خودت بزن؟ من گفتم چه فرقی می‌کند؟ توپ که گل شد.» 

او ادامه داد: فنونی زادگان درباره استعفا می‌گوید: آقایان درخشان، حاجیلو، چنگیز و چند نفر دیگر اولین بار مطرح کردند. اما ناصر محمدخانی کاری نکرده بود. یکی از بازیکنان تیم ملی آمد به من گفت اینجا را امضا کن این پول را از کمیته المپیک گرفته ایم. من هم امضا کردم. صد دلار بود که آن موقع هر دلار هم ۶۹ تومان بود. پدر من دوست صمیمی مرحوم دهداری بود. فردای آن اتفاق آمد به من گفت چرا از تیم ملی استعفا کردی؟ من اصلا نمی‌دانستم چه می‌گوید. بعد فهمیدم از تیم ملی استعفا کرده ام.

حمید درخشان درباره رفتار‌های پرویز دهداری می‌گوید: «او به ما می‌گفت با صف حرکت کنید. این حرکات او صدای سایر ورزشکاران را هم درآورده بود. همه ما را مسخره می‌کردند. همه با گرمکن به بیرون از هتل می‌رفتند، ما باید با کت و شلوار می‌رفتیم بازار.»

 

سرنوشت 14 مستعفی تاریخی تیم ملی

*مرتضی یکه، حاجیلو، عبدالعلی چنگیر دیگر هیچگاه به تیم ملی برنگشتند .

* فتح آبادی اولین کسی بود که در اردوی زمستان 66 تیم ملی به تیم ملی برگشت اما دهداری او را از تیم ملی خط زد.

* احمد سجادی، مرتضی فنونی زاده و ضیاء عربشاهی در تیر 67 استعفای خود را پس گرفته به تیم ملی برگشتند.

* در آبان 67 فرشاد پیوس بدون پس گرفتن استعفا به تیم ملی دعوت شد.

* در تیر 68 ابطحی توسط سرمربی جدید یعنی مهدی مناجاتی ملی پوش شد.

* در آبان 68 پروین سرمربی تیم ملی، پنجعلی و شاهرخ بیانی را به تیم ملی برگرداند.

* در تیر 69 علی پروین، درخشان، محمدخانی و شاهین بیانی را هم به تیم ملی برگرداند.