5 نکته مهم درباره لیگ قهرمانان اروپا که نمی‌دانستید؛ آغاز ضیافت

مهمترین نکاتی که درباره بزرگترین تورنمنت فوتبال اروپا باید بدانید به بهانه شروع فصل تازه لیگ قهرمانان اروپا...

نه مسی، نه رونالدو

لیونل مسی و کریس رونالدو تقریبا تمام رکوردهای لیگ قهرمانان را از آن خود کرده‌اند، اما یک رکورد مهم در این جام متعلق به بازیکنی کمتر شناخته شده است؛ سريعترين هتريک تاريخ ليگ قهرمانان اروپا توسط «مايک نيوول» بازيکن بلکبرن در ديدار اين تيم برابر روزنبرگ در فصل 96-1995 در عرض 9 دقيقه زده شد تا این رکورد به مهاجم بلکبرن تعلق بگیرد.

قدرت اسپانسرینگ

لیگ قهرمانان اروپا از 8اسپانسر استفاده می‌کند که سالهاست تبلیغاتشان را در این تورنمنت انجام می‌دهند. هرکدام از این شرکت‌ها می‌توانند 4تابلوی تبلیغاتی در کنار زمین داشته باشند و لوگویشان را در میکس زون قرار بدهند. جالب اینکه این 8اسپانسر تعداد مشخصی بلیت رایگان برای هر کدام از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا از یوفا می‌گیرند.

محرومیت هولیگان‌ها

بین سال‌های 1986 تا 1991 که هواداران تیم‌های انگلیسی به دلیل روجا هولیگانیسم بین باشگاه‌های انگلیسی و بروز مشکلاتی مانند فاجعه هیسل بلژیک از حضور در این تورنمنت محروم شدند. محرومیتی که باعث شد باشگاه‌های کم‌نام‌ونشانی مثل استوابخارست و ستاره سرخ بلگراد و آیندهوون هم قهرمان اروپا شوند و جام گوش‌دراز را بالای سر ببرند.

پاداش 120میلیون یورویی

لیگ قهرمانان اروپا بهشت گمشده باشگاه‌های کوچکی مانند قره‌باغ، لودوگورتس، دیناموزاگرب و دیگر تیمهایی است که از لیگ‌های کوچک‌تر به این تورنمنت پا می‌‌گذارند. باشگاههای که برای حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان حدود 16میلیون یورو به جیب می‌زنند که برای اقتصاد کوچک این تیم‌ها عدد بزرگی است. قهرمان لیگ قهرمانان این فصل هم 120میلیون یورو از یوفا پاداش خواهد گرفت.

پاپتی‌ها و لاکچری‌ها

برخلاف سال‌های اخیر که لیگ قهرمانان اروپا با بزرگان قاره سبز دنبال می‌شود، در اولین دوره این مسابقات که سال 1955 با 16 تیم آغاز شد، از نام‌های بزرگ خبری نبود و بیشتر باشگاههای حاضر در این تورنمنت از اسکاندیناوی آمدند؛ میلان ایتالیا، رمیس فرانسه، رئال مادرید، اسپورتینگ پرتغال، سروت سوئیس، روته ویس اسن آلمان، هیبرنین اسکاتلند، پارتیزان یوگسلاوی، آیندهوون هلند، آرهوس دانمارک، اندرلخت بلژیک، وارزاوا لهستان، ژورگاردن سوئد، وروس لوبوگو مجارستان، ساربروکن و راپیدوین اتریش نمایندگان اولین دوره این مسابقات بودند.

تگ ها


یادداشت یادداشت‌های اختصاصی لیگ قهرمانان اروپا UEFA Champions League فوتبال