VAR در انگلیس چه خواهد کرد؟

بالاخره پای سیستم کمک داور ویدیویی نیز به لیگ برتر انگلیس باز شد اما حالا این سوال در ذهن علاقمندان به فوتبال انگلیس شکل گرفته که VAR در چه مواردی در این لیگ مورد استفاده قرار می‌گیرد....

بالاخره پای سیستم کمک داور ویدیویی نیز به لیگ برتر انگلیس باز شد اما حالا این سوال در ذهن علاقمندان به فوتبال انگلیس شکل گرفته که VAR در چه مواردی در این لیگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش مدال؛ پس از کش‌وقوس‌های فراوان و گمانه‌زنی‌های متعدد، سرانجام از جمعه شب و در دیدار افتتاحیه لیگ برتر انگلیس از سیستم «کمک داور ویدیویی» یا همان «VAR» استفاده شد، سیستمی که قرار است در تمام 379 دیدار آینده هم مورد استفاده قرار بگیرد و به داوران حاضر در لیگ برتر انگلیس برای قضاوتی بهتر و بی‌نقص‌تر یاری برساند. شعار این سیستم نیز مشخص است: «کمترین دخالت، بیشترین تاثیر» این یعنی دیگر خبری از اعلام یک پنالتی اشتباه و یا عدم اعلام یک خطا در محوطه جریمه و اشتباهات سهوی در امر داوری نخواهد بود؛ البته امید به این است و باید دید در عمل چه مقدار تحقق می‌یابد.

بر اساس تصمیم رسمی اتحادیه فوتبال انگلیس، در تمام بیست ورزشگاه تیم‌های لیگ برتری - به استثنا ورزشگاه آنفیلد و اولدترافورد – تصاویر مشکوک و مورد بازبینی توسط VAR روی اسکوربردهای بزرگ استادیوم‌ها نمایش داده می‌شوند تا هواداران نیز از روند بازبینی تصاویر به طور کامل آگاه شوند. اتحادیه بر این باور است که چنین اقدامی باعث کاهش حداکثری تنش‌های هواداران و انتقاد آنها از داوری می‌شود.

در همین رابطه «نیل سواربریک» داور سابق فوتبال انگلیس و از مافوقان سیستم کمک داور ویدیویی، معتقد است بدون این سیستم در فینال لیگ قهرمانان اروپا برای لیورپول پنالتی گرفته نمیشد و یا پنالتی دقیقه 93 منچستریونایتد برابر پاری‌سن‌ژرمن از چشم داور دور می‌ماند. به همین دلیل نیز او از حضور فعال VAR در لیگ بزرگی همچون لیگ برتر انگلیس به شدت هیجان‌زده است: «صادقانه بگویم به نظرم در لیگ برتر انگلیس شرایط بسیار خوبی داریم. مردم فکر می‌کنند در صورت استفاده از این سیستم وقفه‌های زیادی در روند بازی ایجاد شود که البته تا حدودی این ماجرا اجتناب‌ناپذیر است اما می‌توان آن را به حداقل رساند. فراموش نکنید که در لیگی همچون لیگ برتر انگلیس که از آن به عنوان رقابتی‌ترین لیگ جهان یاد می‌شود؛ هر تصمیمی می‌تواند در روند تعیین قهرمانی تاثیرگذار باشد و به همین دلیل رساندن اشتباهات داوری به صفر و یا عددی نزدیک به آن، در اولویت قرار دارد. ضمن اینکه با حضور VAR، داورهای حاضر در لیگ نیز با امنیت خاطر بیشتری قضاوت می‌کنند.»

در این بین البته فراموش نکنید که تمام داوران لیگ برتر به عدم چک کردن تصاویر در مواقعی که وقفه طولانی در جریان بازی ایجاد کند تشویق شده‌اند. میانگین لازم برای بازبینی گل 84 ثانیه تعیین شده که به بازیکن فرصت بیشتری برای خوشحالی می‌دهد زیرا بدون VAR از لحظه گل تا شروع بازی فقط 60 ثانیه زمان بود. به این ترتیب برای تایید گل، هیچ وقفه ناراحت‌کننده‌ای در بازی ایجاد نحواهد شد.

با این وجود برخی همچنان از روند اجرایی کار به طور کامل با خبر نیستند و به همین دلیل بد نیست نگاهی به مواردی که این سیستم می‌تواند کمک کند بیاندازیم:

گل‌‌ها

بنابر تصمیم اتحادیه فوتبال انگلیس از سیستم VAR در هر گل استفاده خواهد شد! در واقع پس از به ثمر رسیدن هر گل، در اتاق ویژه کمک داورهای ویدیویی صحنه مورد بازبینی قرار می‌گیرد اما این تصاویر روی اسکوربرد و نمایشگر کنار زمین پخش نمی‌شود. تنها در صورت مشکوک بودن گل، داور به کنار زمین فرا خوانده شده و تصاویر پخش خواهند شد.

پنالتی‌ها

بدون هیچگونه استثنایی و بدون قاطعیت داور وسط نسبت به اعلام پنالتی، هر خطایی در محوطه جریمه مورد بررسی قرار می‌گیرد. در همین خصوص از داوران خواسته شده که برای بررسی این ضربات کمتر به کنار زمین بروند و به تصمیم داوران کمکی اعتماد کنند تا وقفه کوتاه‌تری در جریان بازی ایجاد شود.

کارت‌های قرمز مستقیم

یکی از مهم‌ترین مسائل در لیگ برتر انگلیس، اخراج بازیکن است. با این حال اتحادیه به صورت واضح اعلام کرده که اخراج با 2 کارت زرد توسط VAR بررسی نخواهد شد و تنها کارت قرمزهای مستقیم مورد بازبینی قرار خواهند گرفت. ضمن اینکه اعلام نظر نهایی در این خصوص کاملاً به داور وسط بستگی دارد.

اتفاقات از دست رفته

کاملاً مشخص است که کارکرد این سیستم چیست اما حتی اگر داوران و VAR صحنه‌ای را نبینند هم پروسه Not Seen فدراسیون فوتبال انگلیس به جریان می‌افتد. به این ترتیب تصاویر بازی پس از اتمام مسابقه نیز می‌تواند مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص آن رای صادر شود.

اتفاقاتی که بررسی می‌شوند

سیستم VAR در صحنه‌هایی که داور مرتکب اشتباه شده و یا صحنه را از دست داده کاربرد دارد اما اگر خود داور تصویر را دیده و با قاطعیت نظر خود را داده، برگرداندن نظرش سخت است. در چنین لحظاتی، تمام کمک داورهای ویدیویی به اتفاق نظر می‌رسند و در صورتی که این نظر با تصمیم داور در تناقض باشد آن را به اعلام و خواهان بازبینی صحنه از سوی داور مسابقه خواهند شد. در این خصوص نیز رای نهایی برای بازبینی و یا عدم بازبینی به داور وسط بستگی دارد اما در صورت عدم بازبینی و اعلام رای اشتباه، داور از سوی اتحادیه با جریمه مواجه خواهد شد.

آفساید

اگر آفساید واضح است پرچم بالا خواهد رفت اما اگر آفسایدی مشکوک باشد پرچمی زده نخواهد شد! در این شرایط پس از اتمام موقعیت و تنها در صورتی که توپ از خط دروازه عبور کرده باشد، صحنه مورد بازبینی توسط VAR قرار خواهد گرفت. به این ترتیب نه از هیجان بازی کاسته خواهد شد و نه تیمی متضرر می‌شود.

بیشتر ببینید:

جنجال کمک داور ویدیویی در لیگ انگلیس/ ویدیو

تگ ها


کمک داور ویدیویی VAR لیگ برتر فوتبال