ایران میزبان جام ملت های آسیا نمی‌شود

در روزهای اخیر ماجرای درخواست میزبانی ایران برای جام ملت های آسیا ۲۰۲۷ به یکی از موضوعات چالش برانگیز رسانه ای بدل شده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، فدراسیون فوتبال ایران برای میزبانی رقابت جام ملت های آسیا در دو دوره بعد درخواست میزبانی داده است و باید دید آیا با این درخواست موافق می شود؟ حسن غفاری نایب رئیس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا اما معتقد است که امکان ندار ایران در سال ۲۰۲۷ میزبان جم ملت ها شود. او با"ایسنا" گفت و گویی انجام داده که بخش هایی از آن را می خوانید:


ایران میزبان جام ملت‌ها نمی‌شود


تا وقتی که ششم ابتدایی را قبول نشوید، نمی‌توانید به دانشگاه بروید. ایران آخرین بار در چه تاریخی میزبان مسابقات نوجوانان، جوانان، امید و ... بوده است؟ اهدای میزبانی سلسله مراتب دارد. وقتی ما میزبان نوجوانان آسیا شویم، مسئولان AFC می‌گویند فلان ایراد را برطرف کنید تا میزبان جوانان شوید. ما این کارها را نکردیم. ما باید از پایه شروع کنیم و در حال حاضر برگزاری جام ملت‌های آسیا در توان ما نیست. به شما قول می‌دهم ایران میزبان جام ملت‌های آسیا نمی‌شود.


یک درصد هم شانس نداریم


اگر با امکانات و وضعیت کنونی برای میزبانی اقدام کنیم، یک درصد هم شانس نداریم ولی درباره هفت سال دیگر صحبت می‌کنیم. در حال حاضر ما یک ورزشگاه از هشت ورزشگاه لازم برای میزبانی در آسیا را نداریم. ورزشگاه‌های جدید ما همه استانداردهای فیفا را ندارند. فیفا کتابچه‌ای دارد که تمام مراحل ساخت یک ورزشگاه را تشریح می‌کند. حتی افرادی را به طور رایگان به کشورها می‌فرستد که در مراحل ساخت ورزشگاه راهنمایی‌های لازم را انجام دهند. البته این موضوع منوط به درخواست کشورهاست.


استاندارد ورزشگاه ها


ما ورزشگاه‌ها را با شعور خودمان ساختیم که هیچ کدام استانداردهای لازم برای میزبانی را ندارد. آزادی در زمان خود استانداردهای لازم را داشت و میزبانی آسیا را هم گرفت ولی الان این استادیوم ۳۰ ایراد مختلف دارد که هزینه رفع این موارد، کمتر از ساخت یک ورزشگاه نیست.به طور مثال حداقل نور لازم برای هر ورزشگاه ۱۲۰۰ لوکس است. حق پخش بازی ایران و آلمان را به شبکه ZDF فروخته بودیم. وقتی خواستند تصویر برداری کنند، گفتند نور ورزشگاه کم است و دوربین‌های آنها با سرعت بالا نمی‌توانند فیلم برداری کنند. ما همه زورمان را زدیم اما به ۱۱۰۰ لوکس رسید. در نتیجه آنها تجهیزات موقت را در ورزشگاه نصب کردند تا آن بازی را فیلم برداری کنند. حالا می‌خواهیم برای این تعداد ورزشگاه را به وضعیت نوری مناسب برسانیم؟مسئولان AFC علاوه ورزشگاه های لازم، یک ورزشگاه هم به صورت رزرو می خواهد که در صورت بروز مشکل در ورزشگاهی از آن استفاده کند. در کنار این مسائل، یکی از ورزشگاه هایی که در مراحل مقدماتی کمتر استفاده شده در مراحل فینال و نیمه نهایی استفاده شود. این ها جزییاتی است که باید ایران فراهم کند.


هتل های یک ستاره 


ورودی های مجزا برای بازیکنان، داوران، هواداران و ناظران در ورشگاه های استاندارد فیفا با ایران متفاوت است و همه از یک ورودی استفاده می کنند. از طرفی موضوع هتل ها هم دارای اهمیت است. در حالی ما برخی از هتل‌ها را پنج ستاره می‌نامیم که آن هتل ها در برابر هتل های پنج ستاره امارات، قطر و کویت یک ستاره هم نیستند. برای تصویر برداری بازی ها نیاز به ۲۰ دستگاه دوربین در هر ورزشگاه است. ما فقط در آزادی با هشت دوربین، فیلم برداری می کنیم.


زمین تمرین و کمپ استاندارد 


امکانات فیزیکی شامل موارد مختلفی می شود. یکی از الزامات فیفا این است که زمین تمرین حداکثر سی دقیقه با هتل فاصله داشته باشد. برخی از کشورها خوابگاه را در کنار زمین تمرین دایر می کنند یا برعکس. در کنار استخر، جکوزی و سالن بندسازی را هم پیش بینی می کنند. فیفا و AFC با بررسی این قبیل مسائل میزبانی را به کشورها می دهند. مثلا مساله ترافیک اهمیت دارد و ما باید برای حمل و نقل فکری بکنیم.اگر بتوانیم جام ملت های آسیا را برگزار کنیم، بعد از پایان مسابقات همه اماکن ورزشی برای جوانان این کشور می ماند. شاه ورزشگاه آزادی را ساخت اما با خودش نبرد و الان هم قابل استفاده است. در بازدیدی که به عنوان ناظر از کره داشتم، به یکی از ورزشگاه های میزبان جام جهانی ۲۰۰۲ رفتم. دولت ورزشگاه‌ها را به شرط حفظ و نگهداری مناسب و به طور رایگان به تیم ها اهدا کرده بود.


کی می فهمیم میزبان هستیم؟


 با وجود کاستی های موجود، میزبانی ایران برای هر رویدادی ارزشمند است. این درخواست‌ها باعث می‌شود دولت برای ساختن زیرساخت های جدید تلاش کند. اگر بتوانیم وارد مرحله سه کشور نهایی درخواست کننده میزبانی شویم، ساخت و سازها شروع می شود و در فاصله حدودا چهار سال تا مسابقات متوجه می شویم میزبان هستیم یا خیر.

بیشتر بخوانید:

نکونام: کی روش باعث شد شخصیت فوتبال ما ۱۵ سال جلو برود

ایران؛ نامزد میزبانی جام ملت های ۲۰۲۷

 

 

تگ ها


کمیته داوران تیم ملی ایران حسن غفاری فدراسیون فوتبال فوتبال ایران فوتبال