طباطبایی: تعیین قهرمان برای لیگ بسکتبال قانونی نبود

رئیس فدراسیون بسکتبال با تاکید بر اینکه اعلام پایان لیگ برتر به صلاح این رشته بود، گفت: آئین‌نامه مسابقات اجازه تعیین تیم قهرمان بدون برگزاری پلی‌آف را نمی‌داد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، فدراسیون بسکتبال هفته گذشته با لحاظ کردن دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا در ورزش مبنی بر تعطیلی فعالیت های ورزشی در اردیبهشت ماه، تصمیم به اعلامِ پایان لیگ برتر و بستن پرونده این رقابت ها گرفت؛ البته با تاکید بر اینکه رده بندی تیم ها در پایان مرحله گروهی حفظ شده و تیمی هم به عنوان قهرمان معرفی نخواهد شد.

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در این زمینه گفت: برای تصمیم گیری در مورد چگونگی برگزاری پلی آف لیگ برتر، نظر نمایندگان تیم های حاضر در این مرحله را لحاظ کردیم. با لحاظ کردن این نظرات که بر تعطیلی مسابقات تاکید داشت و همچنین تاکیدی که ستاد مبارزه با کرونا به ادامه تعطیلی مسابقات داشت، تصمیم گرفتیم در کل ادامه رقابت ها را لغو کنیم.

وی با بیان اینکه بهترین تصمیمی که می توانستیم برای بسکتبال و لیگ برتر این رقابت ها بگیریم همین بود، در مورد دلیل عدم تعیین قهرمان این فصل از رقابت ها خاطرنشان کرد: آئین نامه مسابقات اجازه چنین کاری نمی داد. طبق این آئین نامه تیم قهرمان و نایب قهرمان باید با برگزاری رقابت های پلی آف به بعد مشخص می شد بنابراین نمی توانستیم خلاف آن عمل کرده و بر اساس رده بندی که تنها با برگزاری دیدارهای رفت و برگشت به دست آمده، تیم قهرمان را مشخص کنیم. این قانونی نبود.

رئیس فدراسیون بسکتبال ادامه داد: در رشته ای مانند هندبال، مسابقات لغو و تیم قهرمان هم مشخص شد چون نظر تمام تیم ها این بود اما در بسکتبال و طبق نظرسنجی صورت گرفته از هشت تیم حاضر در پلی آف، همه متفق القول این نظر را داشتند که حتما برگزاری دیدارهای پلی آف منجر به تعیین قهرمان شود نه لحاظ کردن نتایج دیدارهای گروهی.

طباطبایی در مورد حفظ رده بندی تیم ها تا پایان نیم فصل دوم و تاکیدی که بر آن شده است، گفت: به خاطر شرایط باشگاه ها این تصمیم گرفته شد تا از آن به عنوان سندی برای عمل به تعهدات شان در مورد قرارداد بازیکنان و مربیانشان استفاده کنند. به هر حال تیم ها در دو نیم فصل بازی داشتند، نتیجه کارشان هم  مشخص است. این موضوع می تواند برای مسئولان باشگاه ها در عمل به قراردادها کمک حال باشد.

وی همچنین تاکید کرد: در کل اینکه خواستیم به گونه ای عمل کنیم که «نه سیخ بسوزد و نه کباب». در تصمیم گیری برای تعیین تکلیف لیگ برتر و دیدارهای باقی مانده صلاح کلی بسکتبال را در نظر گرفتیم.

رئیس فدراسیون بسکتبال همچنین با تاکید براینکه در صورت برگزاری رقابت های باشگاهی در منطقه غرب آسیا یا قاره برای تعیین تیم اعزامی به عنوان نماینده ایران اقدام خواهد شد، در مورد برنامه فدراسیون برای فصل جدید رقابت های باشگاهی گفت:  فصل جدید رقابت ها از اوایل نیمه دوم سال شروع می شود. احتمالا از مردادماه هم ثبت نام تیم ها و انجام کارهای اداری برای آنها را آغاز می کنیم. البته همه اینها منوط به این است که با مشکل حاد و خاصی مثل کرونا مواجه نشویم.

بیشتر بخوانید:
گنج‌زاده: طرح اطعام نیازمندان را راه اندازی کردیم
زارعیان: تعویق المپیک برای ما سود خواهد داشت
کوبیاک در ژاپن ماندنی شد 

تگ ها


بسکتبال رامین طباطبایی منهای فوتبال کرونا بسکتبال