چراغ سبز به برگزاری قطعی المپیک/ ابهامات «پساکرونا» پا بر جاست!

کمیته بین‌المللی المپیک بر برگزاری بازی‌های توکیو با یک سال تاخیر تاکید دارد در حالیکه در فاصله یک سال مانده تا زمان جدید نه شرایط پیش روی کرونا مشخص است و نه اولین المپیکِ «پسا کرونا»....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، چهار ماه از تصمیمی که کمیته بین المللی المپیک (IOC) برای تعویق یک ساله بازی های المپیک توکیو گرفت، می گذرد. طی این مدت البته به دلیل موج های جدید از شیوع و گستردگی کرونا و ادامه تاخت و تاز این ویروس در جهان، اما و اگرهای زیادی در رابطه با المپیک و برگزاری قطعی آن در زمان مقرر مطرح بود تا اینکه مسئولان IOC با قطعی کردن زمان بازی ها بساط تمام این ابهامات را جمع کردند.

خط قرمز IOC بر یک شائبه
کمیته بین المللی المپیک که اخیرا اقدام به برگزاری نشست سالیانه خود به صورت تله کنفرانس کرد، با تاکید بر برگزاری بازی های توکیو در بازه زمانی ۲۳ جولای تا ۸ اگوست ۲۰۲۱ (اول تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۰)، برنامه زمان بندی مسابقات در رشته های مختلف مانند والیبال، وزنه برداری، بسکتبال، شمشیربازی، کاراته و ... را هم مشخص کرده است.

IOC در واقع با رد هر گونه شائبه در مورد تاخیر دوباره در زمان برگزاری بازی های توکیو یا لغو کلی آن، مبنای کار خود را برگزاری بازی ها در زمان جدید قرار داد. این در حالی است از حالا نمی توان برای جهان یک سال بعد و نتایج مقابله امروز با کرونا در آن زمان تصویر واضحی متصور شد، همین ابهام بر المپیک هم سایه افکنده است چرا که به هر حال چگونگی برگزاری این بازی ها ارتباط مستقیم با کرونا دارد و وضعیت پیشروی این ویروس در یک سال آینده.

چگونگی برگزاری المپیکِ «پساکرونا»
سی و یک دوره از برگزاری بازی های المپیک تابستانی می گذرد اما هیچ یک از ادوار این بازی ها به اندازه بازی های توکیو خاص و استثنایی نبوده است. المپیکی که قرار بود برخلاف برخی از ادوار گذشته المپیک بدون هیچ خطر و بحرانی برگزار شود اما در مسیر حرکتی‌اش ابتدا قانون خود نوشته کمیته بین المللی المپیک مبنی بر برگزاری چهارسال یکبار بازی ها را دور زد و حالا هم شکل برگزاری رویداد و تغییر احتمالی آن را هدف قرار داده است.

همه اینها به خاطر کرونا است و اینکه زمان فروکش گستردگی این ویروس منحوس مشخص نیست. همین مسئله احتمال خیلی از تغییرات در رابطه با المپیک توکیو را تقویت می کند. تغییراتی که به نظر می رسد کمتر بخشی از المپیک را از گزند خود در امان نگه دارد.

المپیک توکیو - به شرط برگزاری قطعی - اولین دوره این بازی ها در دوران پسا کرونا به حساب خواهد آمد و به همین دلیل تمام تصمیم گیری ها پیرامون این بازی ها بر اساس همزیستی مسالمت آمیز با کرونا اتخاذ می شود. مسئولان کمیته بین المللی المپیک هنوز تصمیم قاطعی در مورد چگونگی برگزاری این دوره بازی ها نگرفته اند اما طرحی که کمیته برگزاری المپیک توکیو با محوریت برگزاری بازی ها در شرایط «ساده تر» ارائه کرده حکایت از متفاوت بودن صد درصدیِ دوره جدید این بازی ها با ادوار گذشته دارد.

البته شاید «کاهش هزینه ها» مسئله موردنظر برگزارکنندگان بازی ها از ارائه این طرح (برگزاری ساده بازی ها) باشد اما قاعدتا در پس این موضوع تغییراتی است که اشاره‌های تلویحی زیادی به آن شده است مانند برگزاری المپیک با حداقل تماشاگر و اجرای مراسم افتتاحیه و اختتامیه به شکل ساده که در تله کنفرانس دو روز پیش IOC از آنها به عنوان سناریوهای احتمالی یاد شد. این احتمالات البته خیلی نزدیک به واقعیت است چراکه استرداد مبالغ بلیت های خریداری شده المپیک به متقاضیان در دستور کار قرار گرفته است.

به غیر از موضوع مرتبط با تماشاگران که قطعا بخش زیادی از جمعیت المپیکی را شامل می شوند اما رویدادهای المپیک و نحوه برگزاری آنها هم مسئله مهمی است که تصمیم‌گیرندگان بازی های توکیو باید به جمع بندی متعادلی در رابطه با آن برسند.

سهمیه هایی که شاید توزیع نشوند
به گزارش خبرنگار مهر، سی و دومین دوره بازی های المپیک سال آینده میلادی با عنوان بازی های توکیو ۲۰۲۰ برگزار می شود. طبق برنامه اولیه بیش از ۱۱ هزار ورزشکار در ۳۳ رشته باید برگزارکننده این دوره بازی ها باشند.

پیش از اینکه همه‌گیری ویروس کرونا منجر به لغو رویدادهای مختلف از جمله مسابقات گزینشی المپیک شود، ۵۷ درصد سهمیه بازی های توکیو توزیع شد. ۴۳ درصد سهمیه های باقی مانده اما دست نخورد باقی ماندند و مشخص هم نیست چه سرنوشتی در انتظارشان باشد.

تا به امروز هیچ یک از فدراسیون های بین المللی در مورد رقابت های لغو شده خود برای توزیع ورودیه المپیک برنامه جدیدی ارائه نکرده اند و حتی بعضا به خاطر ادامه تلفات و مرگ و میرهای ناشی از کرونا تصمیم به منتفی کردن برگزاری هر رویدادی در سال جاری دارند. البته هیچ صحبتی مبنی بر لغو رقابت های انتخابی و برگزار نشدن آنها حتی در سال آینده میلادی مطرح نشده اما اینکه «کرونا اجازه برگزاری این رویدادها تا پیش از المپیک را می دهد؟»، از پرسش های کلیدی پیرامون بازی های توکیو است.

مسئولان مربوطه اظهار نظر قطعی در این زمینه نداشته اند اما اینکه در راستای حفظ سلامت و ایمنی ورزشکاران در توکیو، برگزاری المپیک با همین تعداد ورزشکاری که تا به امروز کسب سهمیه کرده اند، از سناریوهایی محتمل است که در این صورت کاروان ایران با ۵۲ سهمیه در ۱۲ رشته راهی توکیو خواهد شد.

در هر صورت اینکه ساز و کار کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک توکیو در مورد نحوه برگزاری این دوره بازی ها هنوز شفاف و نهایی نشده اما آنچه مسلم است «کرونا» در این تصمیم گیری نقش محوری دارد.

بیشتر بخوانید:
طلایی: تعطیلی‌های کرونا در نسل بعدی کشتی تاثیر می‌گذارد
ورود آسان به سوپر لیگ والیبال با خرید امتیاز! 

 

تگ ها


کمیته بین المللی المپیک المپیک ۲۰۲۰ توکیو ویروس کرونا منهای فوتبال المپیک المپیک