گزارش عملکرد ذوب‌آهن از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

گاندوها زودتر از دیگر تیم‌های ایران فصل خود را آغاز کردند. آن‌ها که در چند فصل اخیر در نیمه بالای جدول حضور داشتند و حتی نایب قهرمان شدند امید دارند در فصل اخیر موفق‌تر از قبل ظاهر شوند....

درخشش تیام در آخرین بازی فصل ۹۷-۹۶ بیشتر از این‌که در باشگاه استقلال تاثیر گذار باشد، باعث رنسانس ذوب‌آهن شد.
سبزپوشان اصفهانی (که در چند سال اخیر بیشتر سفید پوشیده‌اند تا سبز!) توانستند در لیگ شانزدهم با امیر قلعه‌نویی رتبه دوم را کسب کنند و با کسب سهمیه آسیایی امید داشته‌باشند لیگ هفدهم، سکوی پرتاب آن‌ها برای موفقیت‌ در لیگ ایران باشد.
ذوبی‌ها در فصل نقل و انتقالات تابستان ۹۸-۹۷ مانند همیشه چراغ خاموش حرکت کردند. آن‌ها هیچ‌زمان بلندپرواز نبودند و در این فصل هم سعی نداشتند خرید‌های گزاف داشته باشند اما مانند همیشه ستاره اصلی این تیم سعید آذری بود. او توانست مسلمان را به اصفهان ببرد تا شاید با احیای وی (با توجه به شروع فوتبالش در ذوب) و خرید ارسلان مطهری ذوب‌آهن مانند فصل قبل مدعی بماند. ذوبی‌ها در نقل و انتقالات البته شاه مهره خود کی‌روش‌ استنلی را از دست دادند. کی‌روش و قلعه‌نویی باهم به سپاهان رفتند و تبریزی هم پس از کش و قوس فراوان به استقلال پیوست. ذوبی‌ها برای نیمکت هم با امید نمازی به توافق رسیدند تا او که مدتی سابقه حضور در کادرفنی تیم ملی و کار با کارلوس کی‌روش را داشت برای اولین بار هدایت یک تیم لیگ‌برتر را بر عهده گیرد.
ذوب‌آهن در اولین هفته لیگ در قائمشهر به مصافه نساجی رفت تا دوئل دستیاران کی‌روش بین نمازی و نکونام شکل گیرد. این بازی، اولین دیداری بود که قائمشر در لیگ برتر از آن میزبانی می‌کرد. ذوب‌آهن در هفته اول موفق شد ۱-۰ حریف را شکست دهد و به ادامه فصل امیدوار شود. آن‌ها در هفته دوم مقابل استقلال قرار گرفتند و در دیداری حساس به تساوی ۲-۲ رسید. این بازی شاید آغاز دوران افول ذوب بود. گاندوها در پایان هفته دوم در رده چهارم قرار داشتند. رتبه‌ی که جز هفته پنجم دیگر برای آن‌ها تکرار نشد. مشکلات ذوب آهن از نظر هیئت‌مدیره باشگاه فنی تلقی شد تا در نهایت زمانی که ذوب از تراکتور ۴-۱ شکست خورد و در رده یازدهم قرار داشت، امیدنمازی از کار برکنار شود و علی‌رضا منصوریان پس از ۱ سال استراحت (او پس از جدایی از استقلال هدایت هیچ تیمی را بر عهده نگرفته بود) از هفته سیزدهم روی نیمکت ذوبی‌ها بنشیند.
منصوریان در ابتدای کار نتایج خوبی نگرفت. او در اولین دیداری که روی نیمکت سبزپوشان نشست در فولادشهر ۱-۰ مغلوب پارس جنوبی جم شد. منصوریان در دومین بازی در اهواز از فولاد مساوی گرفت و پس از آن نتوانست در اصفهان نفت مسجد سلیمان را ببرد. وضعیت منصوریان روز به روز بدتر از قبل میشد و شاگردان او مقابل استقلال هم تن به شکست ۳-۰ دادند. منصوریان از ۶ بازی اول ۴ تساوی و ۲ شکست به دست آورد تا نشان دهد شوک مربی راهکار مناسبی برای ذوب نبوده اما آغاز بازی‌های آسیایی، آغاز شکوفایی ذوب‌آهن بود هرچند که آن‌ها در نیم‌فصل مسلمان را هم به سپاهان دادند.

فهرست نتایج تیم ذوب آهن در نیم فصل اول لیگ برتر دوره هجدهم ۹۸-۹۷ به شرح زیر است:

هفته اول:
نساجی ۰ - ۱ ذوب آهن
هفته دوم:
ذوب آهن ۲ - ۲ استقلال
هفته سوم:
سایپا ۰ - ۰ ذوب آهن
هفته چهارم:
ذوب آهن ۱ - ۲ سپاهان
هفته پنجم:
ماشین‌سازی ۱ - ۲ ذوب آهن
هفته ششم:
ذوب آهن ۱ - ۲ پدیده
هفته هفتم:
اس.خوزستان ۱ - ۰ ذوب آهن
هفته هشتم:
ذوب آهن ۲ - ۲ صنعت نفت
هفته نهم:
سپیدرود ۰ - ۰ ذوب آهن
هفته دهم:
ذوب آهن ۱ - ۱ پیکان
هفته یازدهم:
پرسپولیس ۱ - ۰ ذوب آهن
هفته دوازدهم:
تراکتورسازی ۴ - ۱ ذوب آهن
هفته سیزدهم:
ذوب آهن ۰ - ۱ پارس جم
هفته چهاردهم:
فولاد ۱ - ۱ ذوب آهن
هفته پانزدهم:
ذوب آهن ۰ - ۰ نفت م

 

ذوبی‌ها در پلی‌آف لیگ قهرمانان الکویت را بردند و توانستند در حالی‌که استقلال و پرسپولیس در آسیا ضعیف ظاهر کار می‌کردند، الغرافه و النصر را شکست دهند و به راحتی به دور بعد لیگ قهرمانان صعود کنند. روند موفقیت آن‌ها شروع شده بود و ذوب‌آهنی که نیم فصل اول را در رتبه چهاردهم تمام کرده بود به رتبه‌های بالای فصل رسید و در انتهای لیگ به رتبه ششم نايل آمد. آن‌ها مقابل تیم‌های بالای جدول به شدت ضعیف ظاهر شدند و جز یک برد مقابل پدیده نتوانستند موفقیت خاصی جلوی سپاهان، استقلال، پرسپولیس و تراکتور کسب کنند اما صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان و رتبه قابل قبول ششم، باعث شد تا منصوریان برای یک فصل دیگر در سمتش ابقا شود. شاید تنها نکته آماری مثبت، ۱۰ کلین‌شیت در ۲۴ بازی توسط رشید مظاهری (یکی از بهترین‌های ذوب در لیگ هجدهم) بود. از دیگر خوب‌های ذوب‌آهن در فصل گذشته می‌توان به ارسلان مطهری اشاره کرد که با ۶ گل بهترین گلزن تیم اصفهانی بود. اوساگونا نیز جزو برترین‌های ذوب به شمار می‌آمد که امسال دیگر لباس ذوب را بر تن نمی‌‌کند.

فهرست نتایج تیم ذوب آهن در نیم فصل دوم لیگ برتر دوره هجدهم ۹۸-۹۷ به شرح زیر است:

هفته شانزدهم:
ذوب آهن ۰ - ۰ نساجی
هفته هفدهم:
استقلال ۳ - ۰ ذوب آهن
هفته هجدهم:
ذوب آهن ۰ - ۲ سایپا
هفته نوزدهم:
سپاهان ۱ - ۱ ذوب آهن
هفته بیستم:
ذوب آهن ۰ - ۰ ماشین‌سازی
هفته بیست و یکم:
پدیده ۰ - ۱ ذوب آهن
هفته بیست و دوم:
ذوب آهن ۲ - ۰ اس.خوزستان
هفته بیست و سوم:
صنعت نفت ۱ - ۲ ذوب آهن
هفته بیست و چهارم:
ذوب آهن ۰ - ۰ سپیدرود
هفته بیست و پنجم:
پیکان ۰ - ۱ ذوب آهن
هفته بیست و ششم:
ذوب آهن ۰ - ۰ پرسپولیس
هفته بیست و هفتم:
ذوب آهن ۲ - ۰ تراکتورسازی
هفته بیست و هشتم:
پارس جم ۰ - ۲ ذوب آهن
هفته بیست و نهم:
ذوب آهن ۳ - ۱ فولاد
هفته سی ام:
نفت م ۲ - ۲ ذوب آهن


برای لیگ هجدهم، ذوبی‌ها بازهم در فصل نقل و انتقالات کم‌کار اما تاثیرگذار ظاهر شدند. آنها ستاره خود، رشید مظاهری را به تراکتور دادند و البته حسینی را هم به سپاهان فروختند تا ۲ بازیکن تاثیرگذار خود را به ۲ رقیب اصلی داده باشند. ذوبی‌ها احسان پهلوان که به دلیل سربازی به تراکتور پیوست را به اصفهان برگرداندند و خریدهای کم نام و نشانی چون محمد مشایخ و یوسف بهزادی هم داشتند.
فصل جدید فوتبالی برای ذوب‌آهن زودتر از دیگر تیم‌ها آغاز شد و این تیم در دو بازی ماقبل الاتحاد عربستان در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان قرار گرفت و در مجموع ۶-۴ شکست خود تا نشان دهد هنوز فاصله زیادی تا یک مدعی دارد. حالا نوبت لیگ برتر رسیده و ذوب‌آهن فرداشب اولین دیدار خود را در اصفهان برابر سایپا انجام خواهد داد. قرعه آن‌ها چندان آسان نیست و ذوب‌آهن در ۵ هفته اول باید به مصاف تراکتور و استقلال برود که دیدارهایی بسیار حساس است و چه بسا حتی عدم موفقیت در این بازی باعث برکناری یا موفقیت باعث ابقای منصوریان شود.

اخبار مرتبط:
گزارش عملکرد سایپا از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد نساجی از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد پرسپولیس از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد تراکتور از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال 

تگ ها


اخبار باشگاه ذوب آهن بازیکنان ذوب آهن ذوب آهن اصفهان ذوب آهن در آسیا علیرضا منصوریان سعید آذری برکناری سعید آذری استعفای آذری عملکرد ذوب آهن در لیگ هجدهم ارسلان مطهری ذوب آهن لیگ برتر خلیج فارس فوتبال