گزارش عملکرد نساجی از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

تیم فوتبال نساجی قائمشهر را می‌توان در زمره عجیب‌ترین تیم‌های لیگ برتر فوتبال ایران در فصل هجدهم قرارداد؛ تیمی که به رغم تمام مشکلات مدیریتی و حواشی اطرافش، لحظه‌ای از سوی تماشاگران خود تنها گذاشته نشد....

به گزارش خبرنگار مدال، همان روزی که طلسم تیم محبوب مازندران با صعود به لیگ برتر فوتبال شکسته شد و مردم شهر خسته تیم شان را در جمع بزرگان فوتبال ایران دیدند، می شد حدس زد که نساجی در این مسیر پر پیچ و خم، به مشکلات عدیده ای بر می خورد؛ مشکلاتی که بی شک، ریشه در نوع مدیریت آنها داشت.

نساجی پس از سالها آرزوی مردم قائمشهر را برآورده کرد و راهی لیگ برتر شد اما زیر ساخت های این تیم با آنچه برای یک تیم لیگ برتری متصور بودیم همخوانی نداشت.همین مسئله سبب شد تا آنها هر هفته با یک مشکل روبرو شوند.

فرهاد صنیعی‌فر به عنوان مالک باشگاه در اولین روزهای لیگ برتر هجدهم، رضا حدادیان را به این مجموعه اضافه کرد تا باشگاه صاحب دو مالک شود و وجه اشتراک آنها رفاقت صمیمانه شان با امیر قلعه نویی بود؛ به گونه ای که گفته می شد هر دو نفر با توصیه ژنرال سابق استقلالی ها از قائمشهر سر درآوردند.

اولین جرقه اختلافات

داشتن دو مالک که هر دو استقلالی و از دوستان قدیمی بودند در ابتدا نوید حمایت مالی جانانه از نساجی را می داد اما رفته رفته اختلافات سلیقه داستان ساز شد و اولین جرقه اختلافات از همان سلایق مختلف زده شد. نساجی در پس پرده نیز مشاورانی را داشت که به مالکین باشگاه مشورت می دادند و برجسته ترین مشاوران آنها امیر قلعه نویی و داریوش مصطفوی بودند. جواد نکونام به عنوان مربی محبوب قائمشهری ها که این تیم را پس از حدود سه دهه به سطح اول فوتبال ایران رسانده بود در نساجی به اندازه ای که نزد تماشاگران مقبولیت داشت، نزد مالکین باشگاه محبوب نبود و علت این موضوع اعتراضات جسته و گریخته این مربی به مشکلات تیمش بود. نکونام در آخرین روزهای حضورش در نساجی طی بیانیه ای به انتقاد از مدیران این باشگاه پرداخت و همان بیانیه علت العلل کناره گیری وی و حضور مجید جلالی در راس کادر فنی شد.

جدایی علی امیری مدیرعامل باشگاه و سپس فرزاد مجیدی سرپرست این تیم نشان از بحران های جدی در بدنه باشگاه داشت.

عدم حمایت مسئولان استانی و بی تفاوتی مالکین باشگاه سبب شده بود تا حال و احوال نساجی هر روز بدتر از روز قبل شود.

روزهای دور از خانه

یکی از مهترین عوامل دلخوری تماشاگران قائمشهری از مدیران این باشگاه درو بودن تیم از شهر شمالی بود. نساجی تنها یک روز قبل از بازی های خانگی به قائمشهر سفر می کرد و تمرینات این تیم در تهران برگزار می شد. هر چند بهانه این تصمیم، نبود زمین تمرین مناسب در شمال بود اما مالکین باشگاه هم بدشان نمی آمد که تیم بیخ گوش خودشان در تهران باشد تا هم به بازیکنان نزدیک باشند و هم از فعالیت های تجاری شان در پایتخت دور نمانند.

معمایی بنام عباس‌زاده!

اگر از هر تماشاگر نساجی این سوال را بپرسید که محبوب ترین بازیکن تیم شان چه نام دارد، فی الفور از محمد عباس زاده نام می برند. بازیکنی که می توانست در سطح اول فوتبال ایران به جایگاه رفیعی برسد و حتی به پیراهن پرسپولیس نیز رسید اما در ادامه توقف کرد.

این بازیکن که در زمان نکونام مهره اصلی نبود در وقت حضور جلالی نیز در 90 درصد مسابقات حضور نداشت تا این پرسش برابر نامش قرار بگیرد که؛ مشکل او چیست؟

گرچه عنوان می شد که وی مصدوم است اما گاها این فرضیه نیز مطرح می شد که وی بازیکنی ناسازگار است و برای بهبود اوضاع فنی خود تلاش نمی کند. حتی امروز که دیگر از نکونام و جلالی در قائمشهر خبری نیست، گاه و بیگاه می شنویم که کاپیتان محبوب شهر خسته با رضا مهاجری سرمربی کنونی نساجی مشکل دارد.

ورزشگاه وطنی؛ دژ تسخیر ناپذیر

کارنامه نساجی که خیلی ها سقوط آن را پیش بینی می کردند در لیگ برتر هجدهم بد نبود. آنها از 30 بازی به 7 برد، 15 مساوی و 8 باخت رسیدند و جایگاه دهم را با 36 امتیاز از آن خود کردند.

نکته مهم درباره این تیم به عملکرد آنها در ورزشگاه خانگی‌شان برمی گشت و تنها در دو بازی تن به شکست دادند که اولی به سرمربیگری نکونام و دومی با جلالی رقم خورد.

نباختن در خانه برای مدیران و مربیان نساجی یک ضمانت محکم بود و این مهم با استفاده از اهرمی به نام تماشاگر ممکن شده بود؛ تماشاگرانی که در برخی بازی های تیم شان زیر باران سیل آسای قائمشهر هم سکوها را خالی نگذاشتند.

جلالی در مسیر نکونام

بحرانی ترین روزهای نساجی در انتهای لیگ هجدهم رقم خورد؛ در روزهایی که بازیکنان این تیم مشکلات مالی داشتند و حتی برای تهیه البسه در تنگنا قرار گفته بودند. ماندن پشت در ورزشگاه محل تمرین به دلیل عدم پرداخت اجاره زمین، اوج گرفتاری های نساجی را نشان می داد. گرچه نساجی نتایج بدی را کسب نکرد و قبل از پایان لیگ بقای خود را تثبیت کرد اما درگیری شدید صنیعی فر و مجید جلالی و دستیار وی حمید مطهری بر زشتی های موجود می افزود. بیانیه تند و توهین آمیز باشگاه علیه جلالی و دستیارش مهر باطلی بود بر قرارداد آنها.

جلالی نیز از کنفرانس های خبری بهره می برد و به مدیران باشگاه می تاخت تا اینکه لیگ به پایان رسید و جلالی هم جلای نساجی کرد.

سماجت مالک جنجالی باشگاه در حکم خود مبنی بر عدم حضور حمید مطهری روی نیمکت نساجی و مقاومت جلالی که می گفت: اختیارات فنی فقط با سرمربی است، کار را به جایی رساند که در یکی از آخرین تمرینات تیم شمالی وقتی به مطهری اجازه حضور در زمین چمن داده نشد، جلالی نیز به نشانه اعتراض تیمش را تمرین نداد. گرچه در نهایت حرف جلالی به کرسی نشست اما عمق کینه صنیعی فر از وی و دستیارانش به اندازه ای شد که تا همین امروز با آنها تسویه حساب مالی نکرده است.

نتایج نساجی در نیم فصل اول لیگ هجدهم

*نساجی 0 - 1 ذوب‌آهن
*تراکتورسازی 1 - 1 نساجی
*نساجی 1 - 1 پارس جنوبی
*فولاد 2 - 1 نساجی
*نساجی 1 - 0 نفت مسجدسلیمان
*پرسپولیس 2 - 1 نساجی
*نساجی 0 - 0 استقلال
*نساجی 1 - 1 سایپا
*سپاهان 3 - 2 نساجی
*نساجی 0 - 0 ماشین‌سازی
*پدیده 3 - 0 نساجی
*نساجی 2 - 0 استقلال خوزستان
*صنعت نفت 1 - 1 نساجی
*نساجی 2 - 2 سپیدرود
*پیکان 0 - 1 نساجی

نتایج نساجی در نیم فصل دوم لیگ هجدهم

*ذوب‌آهن 0 - 0 نساجی
*نساجی 1 - 1 تراکتورسازی
*پارس جنوبی 3 - 1 نساجی
*نساجی 2 - 0 فولاد
*نفت مسجدسلیمان 2 - 2 نساجی
*نساجی 1 - 1 پرسپولیس
*استقلال 1 - 0 نساجی
*سایپا 0 - 0 نساجی
*نساجی 0 - 0 سپاهان
*ماشین‌سازی 0 - 0 نساجی
*نساجی 1 - 0 پدیده
*استقلال خوزستان 1 - 1 نساجی
*نساجی 1 - 2 صنعت نفت
*سپیدرود 1 - 3 نساجی
*نساجی 2 - 0 پیکان

 

پایان قصه، آغاز ماجرا

پایان لیگ هجدهم برای نساجی پایان حواشی نبود.

مدیران باشگاه کناره گیری خود را اعلام کردند و مالک جدید در راس قرار گرفت. رضا مهاجری سرمربی شد و تمرینات کلید خورد اما چندی بعد وقتی چک های مالک جدید به مالکین قبلی پاس نشد، باز هم همان قبلی ها امور را در دست گرفتند. بیانیه پشت بیانیه و به موازات آن نگرانی های فزاینده مردم قائمشهر.

صنیعی فر در آخرین مصاحبه خود گفته بود: «ما بر سر قیمت به خاطر مردم مازندران کنار آمدیم و تیم را به قیمت یک باشگاه لیگ یکی واگذار کردیم. هیچ پولی هم دریافت نکردیم اما آقایان به این هم عمل نکردند. ما خیلی پیام ها از سوی مردم داشتیم که ناراضی بودند و حتی به آقایان گفتیم ما همه جوره براساس قولی که دادیم هستیم اما دیروز هم خلف وعده از سوی آقایان بود با این حال موضوع پروانه را پیش کشیدند. ما از آقای بهروان درخواست کردیم ایشان گفتند هرزمان که پول را بیاورند پروانه هم به نام آن ها خواهد شد اما بازهم اتفاقی نیفتاد. ما بحث بازیکنان را داشتیم که به اعتبار باشگاه و مهاجری آمدند و باید با آن ها قرارداد بسته می شد. طبق صحبتی که با آقای حدادیان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که آقایان را حذف کنیم.»

ورودی‌ و خروجی نساجی

نساجی که نفرات کلیدی خود را از دست داده بود دست به خرید زد. آنها بازیکنان اغلب مازاد تیم های دیگر را جذب کردند.

تیم مهاجری نفراتی چون حامد لک، ولسیانی را به عنوان مهره های اصلی فصل قبل خود از دست داد و در مقابل، فرزاد زامهران وینگر فصل گذشته بادران، محمد قاضی مهاجم سابق پیکان، سهیل رحمانی هافبک بادران، مجتبی رمضانی هافبک خونه به خونه، مهرداد کفشگری هافبک فصل قبل سایپا، میلاد سرلک هافبک سپاهان، حسن جعفری مدافع سپاهان، مجتبی بیژن از نفت مسجد سلیمان ، مجتبی رمضانی وینگر فصل گذشته استقلال خوزستان، محمدجواد جلالی مدافع فصل گذشته فجر شهید سپاسی از مهمترین خریدهای این فصل نساجی هستند.

قرعه خوب برای نساجی

نساجی در دو هفته اول رقابتهای لیگ برتر باید به مصاف تیم های گل گهر در سیرجان و پیکان در قائمشهر برود و سپس در هفته های بعدی برابر سایپا در تهران، شاهین بوشهر در قائمشهر، پارس جنوبی در جم قرار می گیرد و اولین ملاقات دشوار آنها در هفته هفتم برابر تراکتور در قائمشهر خواهد بود.

اخبار مرتبط:
گزارش عملکرد سایپا از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد ذوب‌آهن از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد پرسپولیس از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد تراکتور از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال 

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران هفته اول لیگ برتر فوتبال ایران نساجی قائمشهر گل گهر سیرجان گل گهر نساجی بازیکنان نساجی نقل و انتقالات نساجی جواد نکونام فرهاد صنیعی فر رضا حدادیان محمد عباس زاده عملکرد نساجی در لیگ هجدهم عملکرد نساجی قائمشهر فرزاد مجیدی امیر قلعه نویی داریوش مصطفوی مجید جلالی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال